لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۵ اسفند ۱۳۹۹ تهران ۱۳:۵۵

خبرگزاری قوه قضاییه: حکم اعدام محمدعلی طاهری صادر شده است


محمدعلی طاهری

خبرگزاری قوه قضایيه ايران که مدتی پيش صدور حکم اعدام برای محمدعلی طاهری، بنيان‌گذار «عرفان حلقه» را تکذيب کرده بود، اکنون به نقل از یک منبع آگاه صدور اين حکم را تاييد کرده است.

خبرگزاری ميزان، خبرگزاری رسمی قوه قضایيه، روز پنجشنبه هشتم مرداد و به نقل از يک «منبع آگاه» گزارش داده که اين حکم به وکيل آقای طاهری ابلاغ شده است.

اين منبع آگاه با بيان اينکه محمدعلی طاهری می‌تواند در مهلت قانونی به حکم صادر شده اعتراض کند، از او به عنوان «سرکرده فرقه انحرافی عرفان کيهانی يا حلقه» نام برده است.

خبرگزاری ميزان در ادامه گزارش به شرح موارد اتهامی و نحوه صدور حکم اعدام برای آقای طاهری پرداخته است.

به نوشته اين خبرگزاری، محمدعلی طاهری روز ۱۴ ارديبهشت ۱۳۹۰ بازداشت و از سوی دادگاه انقلاب به اتهام «توهين به مقدسات، مداخله غير قانونی در امور پزشکی و درمان بيماران، ارتکاب فعل حرام و رابطه نامشروع، استفاده غير مجاز از عناوين علمی مانند دکتر و مهندس و ضاله بودن کتب و آثار» به پنج سال حبس، پرداخت ۹۰۰ ميليون تومان جزای نقدی و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شد.

«افساد فی‌الارض از طريق منحرف کردن افراد» ديگر اتهام محمدعلی طاهری بود که به گزارش خبرگزاری قوه قضائيه «دادگاه به تحقيقات صورت گرفته در اين بخش اشکال نقص گرفت و پرونده برای تکميل تحقيقات به دادسرا ارسال شد. در نهايت، دادسرا پس از رفع نواقص، پرونده را مجددا به دادگاه ارسال کرد و ششم اسفند ماه سال ۹۳ برای رسيدگی به اين اتهام تعيين شد اما با درخواست استمهال متهم، دادگاه برگزاری جلسه محاکمه را به تاريخ ديگری موکول کرد تا اينکه دادگاه اوايل ارديبهشت ماه امسال به اين بخش از پرونده طاهری رسيدگی کرد».

پيش از اين در ۳۰ خرداد ماه، يک «منبع آگاه» در گفت‌وگو با خبرگزاری ميزان صدور حکم اعدام برای بنيان‌گذار «عرفان حلقه» را تکذيب کرده بود.

اين منبع حتی تاکيد کرده بود که حکم او «تا به امروز صادر هم نشده است».

سپس غلامحسين محسنی اژه‌ای، سخنگوی قوه قضائيه، روز چهارم تير بدون تاييد يا رد اين حکم گفت: «علی‌الفرض هم که حکم صادر شده باشد، قطعی نيست».

درخواست یک نماینده پارلمان کانادا برای آزادی محمدعلی طاهری:

هواداران محمدعلی طاهری در سال‌های اخير چندين تجمع اعتراضی برگزار کرده‌اند و البته تعداد زيادی از آنها نيز بازداشت و زندانی شده‌اند.

آقای طاهری در تيرماه سال ۱۳۹۳ نامه‌ای به احمد شهيد، گزارشگر ويژه سازمان ملل متحد درباره حقوق بشر در ايران، گفت که «بازجويان و بازپرس‌ها» او را با «اعمال فشار و شکنجه روانی» به «اعترافات ساختگی» وادار کردند.

او همچنين گفت که به علت شکنجه‌های وارد شده بر خود در دوران بازداشت، چهار بار اقدام به خودکشی و دو بار اعتصاب غذا کرده بود.

دیدن نظرات (۲۹)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG