لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ بهمن ۱۳۹۷ تهران ۱۱:۴۸

۲۰ نماينده مجلس درباره آزادی قلیان برای زنان به روحانی تذکر دادند


یک قهوه‌خانه در تبریز
به دنبال دفاع محمدعلی نجفی، ریيس سازمان ميراث فرهنگی، صنايع دستی و گردشگری از لزوم آزادی استفاده از قليان در اماکن عمومی حتی برای زنان،۲۰ نماينده مجلس به ریيس جمهوری ایران تذکر دادند.
در جلسه علنی روز سه‌شنبه ۳۰ مهر مجلس شورای اسلامی، ۲۰ نماينده که اسامی آنها از تريبون مجلس اعلام نشد، نسبت به سخنان ریيس سازمان ميراث فرهنگی، صنايع دستی و گردشگری به حسن روحانی تذکر دادند.
ریيس سازمان ميراث فرهنگی، صنايع دستی و گردشگری، معاون ریيس جمهوری و عضو هيات دولت است.
علاوه بر تذکر کتبی این نمایندگان درباره «لزوم هوشياری» معاون گردشگری و «خودداری از سخنان غير علمی» در مورد کشيدن قليان، نمايندگان تهران و نوشهر نيز به صورت جداگانه به آقای نجفی تذکر دادند.
مجتبی رحماندوست، نماينده تهران، از دادستان کل کشور خواست تا به عنوان مدعی‌العموم، آنچه «تبليغ غيرمستقيم دخانيات که عامل ايجاد سرطان است» توسط رييس سازمان ميراث فرهنگی توصيف کرد، را پيگيری کند.
قاسم احمدی لاشکی، نماينده نوشهر نيز، دفاع محمدعلی نجفی از قليان کشيدن زنان را «موجب تعجب» دانست و از گفت‌وگوهايش با نمايندگان پزشک خبر داد و به نقل از آنها گفت که «يک پک قليان برابر ۴۰ نخ سيگار است.»
محمدعلی نجفی، ریيس سازمان ميراث فرهنگی، صنايع دستی و گردشگری، روز يکشنبه ۲۸ مهر در برنامه «پايش» تلويزيون دولتی ايران، استفاده از قليان «در محيط‌های مشخص با استانداردهای کافی» را بدون اشکال دانست.
به گزارش خبرگزاری فارس، آقای نجفی با بيان اينکه «چقدر امکان تحرک، تفريح و حتی نفس کشيدن برای مردم باقی گذاشته‌ايم؟»، گفت: «جلوی قليان را بگيريم همراه با قليان چيزهای ديگری هم وارد فضای خانه می‌شود.»
او همچنين از کشيدن قليان توسط خانم‌ها دفاع کرد و گفت: «اگر بناست، قليان باشد برای زن و مرد نبايد تفاوت باشد.»
معاون ریيس جمهوری و ریيس سازمان ميراث فرهنگی، صنايع دستی و گردشگری، با ايجاد محدوديت برای زنان در استفاده از قليان مخالفت کرد و افزود: «حالا بنده با همسرم يا دخترم رفتيم قليان بکشيم، دو پک هم آنها بزنند چه مشکلی دارد؟»

طی سال‌های اخير استفاده از قليان در ايران به دفعات ممنوع و سپس مجاز اعلام شده است و نيروی انتظامی با قهوه‌خانه‌ها و سفره‌خانه‌های سنتی در کشور برخورد کرده است.

ديوان عدالت اداری هم می‌گويد هيچ مکان عمومی حق ارائه قليان را ندارد.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG