لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ فروردین ۱۴۰۲ تهران ۰۷:۲۵

آسوشیتدپرس: ایران و ۱+۵ درباره رفع تحریم‌ها به توافق اولیه رسیدند


تعدادی از ديپلمات‌ها به خبرگزاری آسوشيتدپرس گفته‌اند که جمهوری اسلامی و قدرت‌های جهانی به توافقی اوليه درباره نحوه لغو تحريم‌ها عليه ايران دست يافته‌اند.

بر اساس اين گزارش که شنبه ۱۳ تير منتشر شده، توافق بر سر چگونگی و زمان‌بندی رفع تحريم‌های آمريکا و جامعه بين‌الملل عليه ايران، يکی از پنج ضميمه‌ای است که به توافق جامع و نهايی درباره برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی الصاق می‌شود.

به گفته ديپلمات‌ها، وزرای امور خارجه هفت کشور حاضر در مذاکرات، همچنان بايد اين توافق را تاييد کنند.

هانا کاويانی، خبرنگار راديو فردا در وين، محل مذاکرات هسته‌ای می‌گويد که ديپلمات‌های ايرانی و قدرت‌های جهانی، تاکنون از تاييد يا تکذيب رسمی اين گزارش خودداری کرده‌اند. با وجود این، برخی منابع ایرانی این خبر را تکذیب کرده‌اند.

به گفته خانم کاويانی، وزرای امور خارجه‌ای که در مذاکرات حضور ندارند، از يکشنبه به مذاکرات اضافه می‌شوند.

یک مقام ارشد آمریکایی نیز به خبرنگاران گفته که حتی اگر زمانی، موضوعات راه‌حلی در سطح کارشناسی پیدا کنند، موضوعات دیگری باقی می‌مانند که فقط باید توسط وزرا تعیین تکلیف شوند.

سه‌شنبه ۱۶ تير، آخرين فرصت برای روسيه، چين، آمريکا، فرانسه، آلمان، بريتانيا و ايران برای رسيدن به توافقی نهايی درباره برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی است.

شورای امنيت سازمان ملل متحد، اتحاديه اروپا، آمريکا و کشورهای ديگر، در سال‌های اخير و به دنبال انعطاف نشان ندادن جمهوری اسلامی درباره ابعاد مشکوک برنامه اتمی‌اش، تحريم‌های بی‌سابقه‌ای را در حوزه‌های انرژی، بانکی، کشتی‌رانی و ... عليه ايران وضع کردند.

آيت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، پيش از اين تاکيد کرده بود که هدف از گفتگوهای هسته‌ای، رفع تحريم‌ها بوده است.

XS
SM
MD
LG