لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲ تهران ۰۲:۲۶

واردات بنزین در ایران «به میزان قبل از سهمیه‌بندی بازگشت»


خبرگزاری مهر گزارش داده که واردات بنزین در ایران به میزان قبل از سهمیه‌بندی بنزین رسیده است.

در گزارشی که این خبرگزاری، روز سه‌شنبه ۲۱ اردیبهشت منتشر کرده، آمده است که حجم واردات بنزین در سه سالی که از عمر دولت حسن روحانی گذشته، از یک میلیون لیتر در روز به بیش از ۱۲ میلیون لیتر افزایش یافته است.

در این گزارش پیش‌بینی شده که «با توجه به سیاست‌های شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی»، میزان واردات بنزین به ایران در سال جاری از «مرز ۱۵ میلیون لیتر در روز عبور کند».

سهمیه‌بندی بنزین در ایران از سال ۱۳۸۶ و با هدف جلوگیری از مصرف بی‌رویه و کاهش واردات آغاز شد و تا سال ۱۳۹۴ که بنزین تک‌نرخی شد، ادامه یافت.

مهر در گزارش خود افزوده که افزایش واردات بنزین در حالی است که از اواخر سال گذشته تولید بنزین در برخی از مجتمع‌های پتروشیمی ایران آغاز شده اما این مسئله تاثیری در میزان واردات نداشته است.

عباس کاظمی، معاون وزیر نفت، اخیرا، هدف از افزایش واردات بنزنی را «بالا بردن سطح ذخیره سازی‌ها» عنوان کرده بود.

مهر در گزارش خود افزوده که با افزایش واردات بنزین، وزارت نفت سیاست جدید تهاتر نفت خام و یا گازوئیل با بنزین را در دستور کار قرار داده است.

بر این اساس هم‌اکنون قراردادی بین شرکت ملی نفت ایران و شرکت ویتول سوئیس به منظور تهاتر نفت خام و گازوئیل با بنزین امضا شده است و پول حاصل از صادرات نفت خام و یا گازوئیل به این شرکت سوئیسی با پول واردات بنزین به نوعی تصفیه مالی می‌شود.

XS
SM
MD
LG