لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ تهران ۰۳:۵۱

مرضیه افخم، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، محکومیت یک ایرانی-آمریکایی به هشت سال زندان در آمریکا را «کاملاً ناعادلانه» خوانده و از دولت آمریکا به دلیل «دستگیری و زندانی کردن اتباع ایرانی به ‌دلایل واهی و بی‌پایه» به شدت انتقاد کرده است.

خبرگزاری تسنیم، یکشنبه سوم آبان گزارش داده که خانم افخم این مسئله را «غیر قابل قبول» دانسته و گفته است که دستگیری اتباع ایرانی توسط آمریکا «به ادعای نقض تحریم‌ها غیرقانونی و خلاف حقوق بین‌الملل» است.

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران گفته که جمهوری اسلامی برای «آزادی» و «اثبات بی‌گناهی» مظفر خزاعی تلاش کرده و به تلاش‌های خود ادامه می‌دهد.

دادگاهی در آمریکا، جمعه اول آبان، مظفر خزاعی، شهروند ایرانی-آمریکایی را به اتهام تلاش برای انتقال اطلاعات و قطعات حساس مربوط به فناوری نظامی آمریکا به ایران، به هشت سال و یک ماه زندان محکوم کرد.

آقای خزاعی، ۶۱ ساله، مهندس کمپانی «پرت‌اند ویتنی»، از پیمانکاران صنایع نظامی آمریکا بود که در ژانویه ۲۰۱۴ و هنگامی که قصد داشت ایالات متحده را با قطعاتی از موتور هواپیماهای اف-۲۲ و اف-۳۵، پیشرفته‌ترین هواپیماهای جنگی آمریکا ترک کند، بازداشت شد.

این مرد ایرانی-آمریکایی همچنین ایمیل‌هایی را با «طرف‌هایی ایرانی» مبادله کرده بود که حاوی اطلاعاتی درباره برنامه‌های نظامی آمریکا بودند.

گزارش رویترز حاکی که آقای خزاعی در جلسه دادرسی اتهامات علیه خود را پذیرفته و عذرخواهی کرده است.

اما سخنگوی وزارت امور خارجه ایران گفته که تعدادی از اتباع ایران «به دلایل غیر موجه و اتهام نقض تحریم‌های غیرقانونی و نامشروع در آمریکا و چند کشور دیگر زندانی می‌باشند» و جمهوری اسلامی خواستار «آزادی فوری و بی‌قیدوشرط» آنهاست.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG