لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ تهران ۱۸:۴۷

روحانی: موسوی و کروبی روزی آزاد خواهند شد


حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، گفته که میرحسین موسوی و مهدی کروبی، رهبران زندانی جنبش سبز، «روزی» آزاد خواهند شد.

خبرنگاران روزنامه ایتالیایی کوریره دلا سرا در یک مصاحبه اختصاصی با آقای روحانی از او پرسیده‌اند: «شما دو سال پیش وعده دادید که رهبران جنبش سبز، موسوی و کروبی، را آزاد خواهید کرد. آیا به وعده خود عمل می‌کنید؟»

رئیس جمهور ایران در پاسخ به گفتن این جمله کوتاه بسنده کرده است: «آن‌ها روزی آزاد خواهند شد.»

میرحسین موسوی و مهدی کروبی، دو نامزد معترض به نتایج انتخابات ریاست جمهوری ایران در سال ۱۳۸۸ بودند که با اعلام رسمی جمهوری اسلامی به پیروزی مجدد محمود احمدی‌نژاد منجر شد.

این نتیجه اما با مخالفت آقایان موسوی و کروبی و هواداران آن‌ها مواجه شد که برای ماه‌ها، تهران و برخی دیگر از شهرهای ایران را به محلی برای تظاهرات و تجمعات اعتراضی خود تبدیل کردند.

درخواست از روحانی برای عمل کردن به وعده‌هایش؛ دانشگاه تهران، سه‌شنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۳
درخواست از روحانی برای عمل کردن به وعده‌هایش؛ دانشگاه تهران، سه‌شنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۳

ادامه این اعتراضات در بهمن ماه ۱۳۸۹ باعث شد تا میرحسین موسوی همراه با همسرش زهرا رهنورد و مهدی کروبی و فاطمه کروبی، همسر او، بدون برگزاری دادگاه در حبس خانگی قرار بگیرند. خانم کروبی پس از مدتی از حصر خارج شد.

آزادی این افراد و زندانیان سیاسی از وعده‌های اصلی حسن روحانی، در مبارزات انتخابی خود پیش از رسیدن به مقام ریاست جمهوری بود.

او از جمله در اردیبهشت سال ۱۳۹۲ گفته بود که «مشکل نیست شرایطی را در یک سال آینده بشود فراهم کرد که نه تنها آن‌هایی که در حصرند آزاد شوند بلکه حتی آن‌هایی که به خاطر سال ۸۸ در زندان هستند هم آزاد شوند.»

مصاحبه خبرنگاران روزنامه ایتالیایی کوریره دلا سرا با حسن روحانی:

XS
SM
MD
LG