لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۰ تهران ۱۱:۲۵

سپاه: مدل ایرانی پهپاد آرکيو ۱۷۰ را ساختیم


هواپیمای بدون سرنشین آمریکایی که ایران می‌گوید آن را در اختیار گرفته است

اميرعلی حاجی‌زاده، فرمانده نيروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از «ساخت و پرواز مدل نهايی پهپاد آر.کيو ۱۷۰ ايرانی» خبر داده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجويان ايران (ايسنا)، آقای حاجی‌زاده، دوشنبه ۱۹ آبان، وعده داده که فيلم پرواز اين هواپيما «به زودی برای مردم به نمايش در می‌آيد.»

جمهوری اسلامی، ۱۳ آذرماه سال ۱۳۹۰ از در اختيار گرفتن و به زمين نشاندن يک فروند پهپاد متعلق به آمريکا در عمق ۲۲۵ کيلومتری خاک ايران با «اندکی خسارت» خبر داد.

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بعد از مدتی اعلام کرد که از اين هواپيمای پيشرفته بدون سرنشين آمريکايی رمزگشايی کرده است.

به گفته فرمانده نيروی هوافضای سپاه پاسداران، اين هواپيما در کشورهای اطراف ايران پروازهای بسياری داشت و عمليات‌های متعددی را در کشور پاکستان هدايت می‌کرد.

باراک اوباما، رئيس جمهور ايالات متحده آمريکا، اندکی پس از کنترل اين هواپيما توسط جمهوری اسلامی، از ايران خواست تا آن را به آمريکا را بازگرداند اما درخواست او توسط مقام‌های ايران رد شد.

جمهوری اسلامی در سال‌های اخير سرمايه‌گذاری زيادی بر روی ساخت انواع هواپيماهای بدون سرنشین انجام داده و می‌گويد که توانسته «پهپاد انتحاری» يا «پهپاد مسلح به موشک هوا به هوا» توليد کند.

در يک مورد مسئله فوتوشاپ بودن تصویر هواپيمای بدون سرنشين عمودپروازی که ايران اواسط مهرماه اعلام کرده بود موفق به ساخت آن شده، مطرح شد.

نشريه اتلانتيک در آن هنگام گزارش داد که اين پهپاد ايرانی واقعی نيست و از روی عکس پهپادی که دانشگاه چيبا در ژاپن ساخته تهيه شده و حتی ساختمانی که در عکس ژاپنی وجود دارد هم در عکس پهپاد ايرانی ديده می‌شود.

دیدن نظرات (۱۸)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG