لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۲۲:۳۴
وب‌سایت کلمه، نزدیک به میرحسین موسوی، وز چهارشنبه از احضار دست‌کم ۹ دانشجوی دانشگاه امیرکبیر به کمیته انضباطی به علت اعتراض به سخنرانی سعید جلیلی در این دانشگاه خبر داد.

بر اساس گزارش روز چهارشنبه، ۲۷ فروردین، در این وب‌سایت، احضار این دانشجویان به کمیته انضباطی به دنبال اعتراض آنها «به حضور سعید جلیلی در این دانشگاه و شعارهای آنان در حمایت از موسوی و کروبی و زندانیان سیاسی» رخ داده است.

کلمه همچنین از «تهدید تلفنی تعداد قابل توجهی از حاضران» در برنامه سخنرانی دبیر سابق شورای عالی امنیت ملی در دانشگاه امیرکبیر توسط «حراست» خبر داده، اما از این که «نام هیچ یک از اعضای بسیج دانشجویی و عوامل ضرب و شتم دانشجویان معترض در میان احضارشدگان نیست و تلفن‌های تهدیدآمیز و احضار تنها متوجه یک گروه از دانشجویان بوده که شعارهایی در حمایت از جنبش سبز سر داده‌اند» انتقاد کرده است.

علیرضا محسنی گویا، احسان حمیدی، امیرحسین علی‌بخشی، وحید دولت‌آبادی، سمانه زرکوب، سجاد زارع‌زاده و پویا اربابی دانشجویانی‌اند که به گزارش سایت کلمه، توسط کمیته انضباطی احضار شده‌اند.

روزنامه کیهان نیز در شماره پنج‌شنبه، ۲۸ فروردین، خود به نقل از «خبرنامه دانشجویان ایران» (سایتی که گفته می‌شود به سازمان بسیج دانشجویی تعلق دارد)، از «امیرحسین ع» و «وحید د» به عنوان «دو تن از برهم‌زنندگان مراسم جشن هسته‌ای» و «از عناصر قانون‌شکن و اغتشاش در دانشگاه» نام برده است.

این برنامه روز دوشنبه ۲۵ فروردین در دانشگاه امیرکبیر تهران برگزار شد. سعید جلیلی، دبیر سابق شورای عالی امنیت ملی و سرپرست تیم پیشین مذاکره کننده هسته‌ای ایران، فریدون عیاسی، رئیس سازمان انرژی اتمی در دولت محمود احمدی‌نژاد و رحیم احمدی روشن، پدر یکی از دست‌اندرکاران ترور شده برنامه اتمی ایران، در این مراسم سخنرانی کردند.

اما بر اساس فیلم‌هایی که در شبکه‌های اجتماعی مختلف منتشر شده، ده‌ها دانشجو با سر دادن شعارهایی در حمایت از میرحسین موسوی، مهدی کروبی و زندانیان سیاسی، خواستار آزادی آنها شدند.

این در حالی است که تعدادی از دانشجویان عضو بسیج دانشجویی با سر دادن شعارهای دیگری خواستار محاکمه و مجازات این افراد شدند.

سایت کلمه گزارش داده است که یک روز بعد از این مراسم، بسیج دانشجویی «با نصب بیانیه‌ای در دانشگاه، ضمن متهم ساختن فعالان دانشجویی منتقد و تهدید آنها از هیئت نظارت دانشگاه خواست تا برای این افراد احکام انضباطی صادر کند».

میرحسین موسوی و مهدی کروبی، دو نامزد معترض به نتایج انتخابات ریاست جمهوری در سال ۱۳۸۸، بودند که رهبری جنبش اعتراضی پس از آن را بر عهده گرفتند. آنها بدون برگزاری دادگاه از زمستان سال ۸۹ در خانه‌های خود یا ساختمان‌های ویژه وزارت اطلاعات در حبس قرار گرفتند. زهرا رهنورد و فاطمه کروبی، همسران این دو نیز همزمان با آنها در حبس قرار گرفتند، اما از این میان خانم کروبی پس از مدتی آزاد شد.

در جریان آن اعتراضات، هزاران نفر از فعالان سیاسی و اجتماعی و مردم معترض نیز بازداشت شدند که بسیاری از آنها همچنان در زندان به سر می‌برند.

برخی گزارش‌ها از سعید جلیلی که در آن هنگام دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران بود، به عنوان یکی از مسئولان اصلی سرکوب اعتراضات و صدور دستور حبس میرحسین موسوی و مهدی کروبی نام می‌برند.

آقای جلیلی خود یکی از نامزدهای انتخابات اخیر ریاست جمهوری بود که با حدود چهار میلیون رای پس از حسن روحانی و محمدباقر قالیباف، نفر سوم انتخابات شد.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG