لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۰ خرداد ۱۴۰۲ تهران ۲۲:۳۲

ولایتی: جمهوری اسلامی تا آخر از بشار اسد حمایت می‌کند


دیدار پیشین علی‌اکبر ولایتی با بشار اسد در سوریه

علی‌اکبر ولایتی، مشاور رهبر جمهوری اسلامی در امور بین‌المللی تاکید کرده که جمهوری اسلامی ایران «تا آخر» از بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه حمایت می‌کند.

به گزارش یکشنبه هشتم شهریور خبرگزاری ایسنا، آقای ولایتی در دیدار با هیئتی از کشور لبنان گفته که «ما باید بدانیم که وقتی دشمنان همگی متحدند که بشار اسد باید کنار برود و یک دولت جدید در سوریه بر روی کار بیاید در درجه اول با آن مخالفت کنیم و بعد با دقت به دلایل آن فکر کنیم.»

مشاور رهبر جمهوری اسلامی در امور بین‌الملل تاکید کرده است: «زمانی که دشمنان ما اصرار دارند که بشار اسد از راس قدرت سوریه کنار برود، حتما [این مسئله] زیان‌هایی را برای آن‌ها داشته و برای دوستان ما منافعی دارد.»

او در بخشی دیگر از سخنان خود افزوده است «آقای اسد می‌توانست در سال‌های اخیر اگر منافع شخصی خود را دنبال می‌کرد با دوستی با برخی کشورهای منطقه جای خود را به عنوان رئیس ‌جمهور سوریه محکم کند. اگر بشار اسد به دشمنان مردم سوریه گوش می‌داد حتما با او موافقت می‌کردند؛ ولی باید توجه داشت که مخالفت با بشار اسد از سوی غرب و برخی از کشورهای منطقه به دلیل آن است که او تا پای جان خود پشت مردم سوریه ایستاده است.»

اعتراضات به حکومت حزب بعث به ریاست بشار اسد در سوریه از سال ۲۰۱۰ آغاز شد. این اعتراضات در ابتدا، اغلب مسالمت‌آمیز بودند تا اینکه با سرکوب آن‌ها توسط ارتش و دیگر نیروهای مسلح سوریه، به خشونت کشیده شد و گروه‌هایی از سربازان و فرماندهان از ارتش جدا شده و به صفوف مخالفان پیوستند.

سوریه به مرور با هجوم جنگجویان و جهادگرایان خارجی و ظهور انواع گروه‌های اسلامگرا مواجه شد که در میان آنها جبهه النصره، شاخه‌ای از القاعده و گروه موسوم به «حکومت اسلامی» (داعش) از گروه‌های شدیدا افراطی به شمار می‌روند.

در این مدت و به دلیل درگیری‌ها و جنگ داخلی در این کشور، حدود ۲۵۰ هزار نفر کشته، صد‌ها هزار نفر زخمی و میلیون‌ها نفر آواره شده‌اند.

ایران و روسیه در تمام این مدت همواره از دولت بشار اسد حمایت کرده‌اند.

علاوه بر حمایت لفظی، جمهوری اسلامی به سوریه کمک مالی نیز کرده و برخی از فرماندهان و نیروهای سپاه پاسداران در میان ارتش و نیروهای وابسته به بشار اسد، در آن کشور کشته شده‌اند.

تهران در مرداد ماه امسال اعلام کرد که طرحی را برای صلح در سوریه به سازمان ملل ارائه می‌کند که به گفته مقام‌های ایرانی جزئیات آن «برای هیچ طرف بین‌المللی مشخص نیست و افشا نمی‌شود».

XS
SM
MD
LG