لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ تهران ۰۱:۲۰

مهر: شبکه اینستاگرام به دلیل شکایت خصوصی فیلتر می‌شود


خبرگزاری مهر روز جمعه، دوم خردادماه، به نقل از یک مقام آگاه از دستور دادگاه به وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران برای فیلتر کردن شبکه اجتماعی اینستاگرام به دلیل «شکایت خصوصی» خبر داد.

بر اساس گزارش روز جمعه خبرگزاری مهر، این مقام آگاه گفته است که اینستاگرام «به دلیل دارا بودن شاکی خصوصی در لیست مسدودیت دسترسی قرار گرفته» و «در حال حاضر دستور فیلتر شدن آن به وزارت ارتباطات ابلاغ شده است».

اینستاگرام یک شبکه اجتماعی اینترنتی محبوب با صد‌ها میلیون کاربر در سراسر جهان است که از آن برای به اشتراک گذاشتن عکس استفاده می‌‌شود.

این سرویس در سال ۲۰۱۲ توسط فیس‌بوک به مبلغ یک میلیارد دلار خریداری شد.

مقام آگاهی که درباره صدور دستور فیلترینگ اینستاگرام با خبرگزاری مهر گفت‌وگو کرده همچنین گفته است که «شاکیان خصوصی این شبکه اجتماعی، به دلیل نقض حریم شخصی از این شبکه شکایت کرده‌اند».

او همچنین گفته است که دستور فیلترینگ اینستاگرام «ارتباطی با تصمیمات کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه ندارد و این حکم قضایی مستقیما از سوی دادستانی به وزارت ارتباطات برای اجرا ابلاغ شده است».

صدور دستور فیلترینگ اینستاگرام توسط قوه قضائیه ایران، تازه‌ترین نمونه از تنش میان این قوه با دولت ایران بر سر چگونگی برخورد با شبکه‌های اجتماعی اینترنتی است.

تصمیم به مسدود کردن سایت‌های اینترنتی در ایران معمولا توسط کمیته تشخیص مصادیق محتوای مجرمانه فضای مجازی گرفته می‌شود که ریاست آن با دادستان کل کشور است.

غلامحسین محسنی اژه‌ای، سخنگوی قوه قضائیه و دادستان کل کشور، ۲۹ اردیبهشت، از خودداری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران، برای فیلتر کردن شبکه اجتماعی محبوب دیگری به نام واتس‌اپ انتقاد کرد.

محمود واعظی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، ۱۶ اردیبهشت، از دستور حسن روحانی، رئیس جمهور، برای عدم فیلتر واتس‌اپ خبر داد و گفت که آقای روحانی این تصمیم را به عنوان رئیس شورای عالی فضای مجازی ایران گرفته است.

اما دادستان کل کشور گفت که رئیس جمهور نمی‌تواند مصوبات کمیته تعیین مصادیق محتوای مجرمانه را ابطال کند.

علی جنتی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، یکی دیگر از مقام‌های دولتی است که هم خود در شبکه‌های اجتماعی اینترنتی عضویت دارد و هم بار‌ها بر ضرورت رفع فیلتر از شبکه‌هایی مانند فیس‌بوک و توییتر تاکید کرده است.
XS
SM
MD
LG