لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۲ مهر ۱۴۰۱ تهران ۱۰:۰۱

اژه‌ای: پرهیز وزیر ارتباطات از مسدود کردن واتس‌اَپ خلاف قانون است


غلامحسین محسنی اژه‌ای می‌گوید رئیس جمهور نمی‌تواند مصوبات کمیته تعیین مصادیق محتوای مجرمانه را ابطال کند.
سخنگوی قوه قضائیه می‌گوید خودداری وزارت ارتباطات از فیلتر کردن نرم‌افزار ارتباطی «واتس‌اَپ» خلاف قانون است و وزیر ارتباطات در این زمینه باید پاسخگو باشد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران٬ ایسنا٬ غلامحسین محسنی اژه‌ای روز دوشنبه ۲۹ اردیبهشت‌ماه در نشستی خبری اظهار کرد که جلسه کمیته تشخیص مصادیق محتوای مجرمانه فضای مجازی در ارتباط با مسدود شدن برخی نرم‌افزارهای اطلاع‌رسانی در ایران٬ طبق ضوابط قانونی تشکیل شده و رایی که این کمیته برای مسدود کردن شبکه واتس‌اپ داده٬ مطابق قانون بوده است.

وی در ادامه در خصوص خودداری وزارت ارتباطات از مسدود کردن این نرم‌افزار ارتباطی گفت: «در این جا وزارت ارتباطات خلاف قانون عمل کرده که این دستور را اجرا نکرده و به همین جهت هم باید پاسخگو باشد.»

دبیر کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه نهم اردیبهشت‌ماه اعلام کرد که این کارگروه فیلترینگ نرم‌افزار واتس‌اپ را تصویب کرده است.

با این حال وزیر ارتباطات ۱۶ اردیبهشت‌ماه خبر داد که رئیس جمهور ایران دستور توقف فیلتر نرم‌افزار ارتباطی واتس‌اپ را داده است.

محمود واعظی آن زمان تاکید کرد تا زمانی که در ایران برای شبکه‌های اجتماعی خارجی‌ای که «مخرب نیستند و به اخلاق و عفت عمومی لطمه‌ای نمی‌زنند» جایگزینی وجود نداشته باشد٬ وزارت ارتباطات موافق با مسدود کردن آن‌ها نیست و افزود: «به همین دلیل موضوع فیلتر شبکه‌های اجتماعی و فیلتر واتس‌اب پر شورای عالی فضای مجازی مطرح شد و رئیس جمهور به عنوان رئیس این شورا دستور داد که این موضوع متوقف شود و این کار انجام نشود.»

این اقدام در حالی صورت گرفته است که سخنگوی قوه قضائیه روز دوشنبه تاکید کرد که رئیس جمهور نمی تواند مصوبات کمیته تعیین مصادیق محتوای مجرمانه را ابطال کند.

آقای اژه‌ای افزود: «اگر شورای عالی فضای مجازی مصوبه‌ای داشته باشد٬ حتما به آن به منزله قانون عمل می‌کنیم. البته خود رئیس جمهور هم گفتند هیچ‌گاه خلاف قانون عمل نمی‌کنند و من از این‌که آیا چنین دستوری داده‌اند یا نه٬ اطلاعی ندارم اما اگر چنین دستوری داده شده باشد٬ خلاف قانون است.»

واتس‌اپ (WhatsApp) از برنامه‌های کاربردی پیام‌رسانی است که دارندگان تلفن‌های هوشمند از طریق آن می‌توانند برای فرستادن پیام نوشتاری، ویدیو و عکس استفاده کنند.

این نرم‌افزار در کنار نرم‌افزارهای دیگری چون وایبر و وُکسِر، در میان ایرانیان طرفداران بسیاری دارد٬ با این‌حال سال گذشته کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه اینترنتی اعلام کرد که نرم‌افزارهای ارتباطی در آینده فیلتر خواهند شد.

در همین راستا آذرماه سال گذشته نرم‌افزار «وی‌چَت» در ایران فیلتر شد.

تصمیم‌ها در این خصوص در حالی از سوی کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه گرفته می‌شود که وزارت ارتباطات و ارشاد اعلام کرده‌اند که با سیاست‌های سخت‌گیرانه این کارگروه در ارتباط با فیلترینگ نرم‌افزارهای ارتباطی و وب‌سایت‌ها موافق نیستند.
XS
SM
MD
LG