لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ تهران ۰۰:۴۴

وزیر ارتباطات: در زمینه فیلترینگ باید کار اساسی انجام داد


محمود واعظی، وزیر ارتباطات و فن‌آوری ایران، روز نهم شهریور ماه در نشستی با خبرنگاران گفت «اعتقاد داریم که سایت‌های غیراخلاقی نباید در دسترس خانواده‌ها قرار گیرد اما نوع فیلترینگ نیز نباید باعث شود سایت‌های علمی و صحیح در دسترس کاربران نباشد».

آقای واعظی در عین حال تاکید کرده است که نوع فیلترینگ نباید باعث پایین آمدن سرعت و مانع استفاده از جست‌وجوگرهای اینترنتی شود.

وزیر ارتباطات دولت یازدهم ایران گفته است «باید فرصت بدهیم در زمینه فیلترینگ کار اساسی انجام دهیم. این مسئله صرفاً با حرف زدن انجام نمی شود و باید تجهیزات مناسبی در این زمینه گذاشته شود».

او همچنین طرح ارائه «وی‌پی‌ان»ها را از نظر قانونی غیرممکن دانسته است.

واعظی می‌گوید در این مورد باید در جلسه شورای عالی فضای مجازی تصمیم‌گیری شود ولی این شورا «هشت ماه است که جلسه‌ای تشکیل نداده است».

به گزارش خبرگزاری مهر، وزیر ارتباطات در نهایت تصمیم‌گیری نهایی در این مورد را موکول به پس از تشکیل جلسه با حضور رئیس‌جمهوری ایران کرد.

او بار دیگر بر رفع محدودیت سرعت اینترنت نیز، که پیشتر وعده‌هایی در مورد آن داده بود، تاکید کرده است.

تازه‌ترین گفته‌ها در مورد فیلترینگ در ایران چند روز پس از آن صورت می‌گیرد که از جمله سایت «روحانی‌سنج» که برای ارزیابی عملکرد صد روزه دولت حسن روحانی از سوی دانشگاه تورنتو کانادا راه اندازی شده بود، فیلتر شده است.

فیلترینگ در ایران وب‌سایت‌های مختلفی را در بر می‌گیرد که از سایت‌های پورنوگرافی تا وب‌سایت‌های خبری یا سیاسی را شامل می‌شود.

نهادهای تصمیم‌گیرنده در مورد فیلترینگ و فضای مجازی در ایران نیز طیف گسترده‌ای را در بر می‌گیرند؛ شورای عالی فضای مجازی که به دستور رهبر جمهوری اسلامی برپا شده و روسای سه قوه و دیگر مقام‌های دولتی و نظامی را در بر می‌گیرد، یکی از آنهاست.

پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات در نیروی انتظامی ایران، واحد دیگری‌ست که در بهمن ماه سال ۱۳۸۹ تشکیل شده و وظیفه آن «مقابله با جرائم سازمان‌یافته رایانه‌ای» و دیگر موارد مجازی‌ست.

گروه دیگری نیز وجود دارد به‌نام کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه که از مقام‌های دولتی، قضایی، تبلیغاتی و نمایندگان مجلس ایران تشکیل می‌شود.

پس از آنکه حسن روحانی برنده انتخابات ریاست‌جمهوری در خرداد ماه گذشته شد گروهی از وبلاگنویسان و فعالان سایبری با نوشتن نامه‌ای سرگشاده در فضای مجازی، از او درخواست کردند که به وضع اینترنت در این کشور رسیدگی کند.

سانسور و فیلترینگ اینترنت طی سال‌های گذشته انتقادهای بسیاری را از سوی گروه‌های مدافع آزادی بیان نصیب تهران کرده است.
XS
SM
MD
LG