لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۳ تیر ۱۴۰۱ تهران ۱۱:۱۴

ظریف: گفت‌وگوهای حقوق بشری با اروپا باید دو طرفه باشد


محمدجواد ظریف خود را به عنوان «مدرس حقوق بشر» معرفی کرده است.

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، آمادگی تهران را برای آغاز گفت‌وگوها با اروپا درباره موضوع حقوق بشر اعلام کرده اما گفته است که این گفت‌وگوها «دو طرفه» خواهد بود.

به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا)، آقای ظریف در جریان سخنرانی روز پنجشنبه ۱۳ خرداد خود در موسسه سیپری استکهلم، افزوده که آمادگی ایران برای گفت‌وگوهای حقوق بشری با اروپا را به اطلاع فدریکا موگرینی، نماینده ارشد اتحادیه اروپا در سیاست خارجی رسانده اما به او گفته که در این گفت‌وگوها، «هر دو طرف چیزهایی را می‌شنویم که خوش‌مان نمی‌آید».

این سخنان وزیر امور خارجه ایران پس از ابراز نگرانی مجری برنامه از نقض حقوق بشر از سوی جمهوری اسلامی بیان شد.

آقای ظریف در واکنش، از خود به عنوان «مدرس حقوق بشر» نام برده و گفته است: «باور ما این است که {حقوق بشر} برآمده از فرهنگ اسلامی ما نیز هست که هزار و چهارصد سال پیش خواستار برابری و عدم پذیرش سلطه دیگران شده بود... این فرهنگی است که از منطقه ما بر می‌آید».

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی، یک روز پیشتر، در کنفرانس مشترک خبری با همتای سوئدی خود نیز، از ایران به عنوان «تنها کشور منطقه که انتخابات آزاد دارد» نام برده و گفته بود: «برخی‌ها سیاه نمایی در مورد حقوق بشر در ایران را کسب و کار خود کرده‌اند».

مقام‌های جمهوری اسلامی همواره از عملکرد خود در حوزه حقوق بشر دفاع کرده‌اند. این در حالی است که دولت‌ها و نهادهای متعدد بین‌المللی، فعالان حقوق بشر و سازمان ملل متحد، جمهوری اسلامی ایران را یکی از حکومت‌های ناقض حقوق بشر در جهان می‌دانند.

دیدن نظرات (۵۷)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG