لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ تهران ۲۳:۳۳

اسرائیل از تمبر گرامیداشت «کوروش کبیر» رونمایی کرد


تصویر تمبر گرامیداشت کوروش کبیر در اسرائیل
تصویر تمبر گرامیداشت کوروش کبیر در اسرائیل

در آستانه روز يادبود هولوکاست در اسرائيل، اين کشور از تمبر گرامیداشت کوروش کبير، بنيانگذار شاهنشاهی هخامنشی و نخستين شاهنشاه تاريخ ايران، رونمايی کرده است.

بخش فارسی وزارت امور خارجه اسرائيل با اعلام اين خبر افزوده که رونمايی از تمبر کوروش کبير، ۱۴ آوريل (۲۵ فروردين) انجام شده است.

تمبر قدردانی از کوروش کبير در چند نسخه، از جمله با اعلاميه تاريخی کوروش که به منشور کوروش مشهور است، در رنگ‌های آبی و طلايی منتشر شده است.

سايت اداره پست اسرائيل نيز با اعلام خبر رونمايی و آغاز فروش تمبر گرامی‌داشت کوروش کبير، به فتح پادشاهی بابل به وسيله نخستين پادشاه ايران در سال ۵۳۹ قبل از ميلاد، اشاره کرده است.

اداره پست اسرائيل در توضيح اين تمبر نوشته که کوروش کبير پس از فتح بابل، دستور آزادی يهوديان از بردگی را در بابل صادر می‌کند و به آنها اجازه می‌دهد که آزادانه به سرزمين يهودا بازگردند و معبد مقدس خود را در اورشليم از نو بنا کنند.

بر روی تمبر گرامیداشت کوروش کبير، به سه زبان عبری، انگليسی و فارسی جملاتی نوشته شده و از جمله این عبارت به نقل از او و خطاب به یهودیان در کتاب مقدس آمده است: «خداوند با همه شما که قوم او هستيد، همراه است. شما اجازه داريد که به اورشليم بازگرديد».

پيروان دين يهود احترام زيادی برای نخستين شاهنشاه ايران قائل‌اند و خيابانی نيز در اورشليم به نام کوروش وجود دارد.

رونمايی از تمبر گرامیداشت کوروش کبير در اسرائيل و در آستانه روز يادبود هولوکاست، در اوج تنش‌ها ميان اين کشور و جمهوری اسلامی بر سر برنامه هسته‌ای ايران صورت می‌گيرد.

ايران و اسرائيل در زمان حکومت محمدرضاشاه پهلوی، دارای روابط سياسی، نظامی، تجاری و فرهنگی بودند اما با روی کار آمدن جمهوری اسلامی، رهبران حکومت تازه تاسيس، با قطع روابط ايران و اسرائيل، خواستار نابودی اسرائيل و محو اين کشور شدند.

اسرائيل نيز در سال‌های اخير تهديد کرده که در صورت لزوم، برای جلوگيری از مجهز شدن ايران به تسليحات اتمی، به تاسيسات هسته‌ای جمهوری اسلامی حمله خواهد کرد.

اما از سوی ديگر، رهبران مختلف اسرائيل و از جمله بنيامين نتانياهو، نخست وزير کنونی، همواره از مناسبات تاريخی ميان ايرانيان و يهوديان به نيکی ياد کرده‌اند.

XS
SM
MD
LG