لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۴ مهر ۱۴۰۱ تهران ۰۰:۱۷

جان کری: ایران کمتر از ۵۰ میلیارد دلار پول نقد دریافت می‌کند


جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا، در جلسه کمیته روابط خارجی سنای آمریکا

جان کری، وزیر امور خارجه ایالات متحده آمریکا، مبلغ پولی که ایران پس از اجرای توافق اتمی دریافت خواهد کرد را «کمتر از ۵۰ میلیارد دلار» اعلام کرد.

به گزارش مرکز رسانه‌ای وزارت امور خارجه آمریکا، آقای کری که روز سه‌شنبه چهارم اسفند در کمیته روابط خارجی سنای آمریکا سخن می‌گفت، تاکید کرد که با توافق اتمی میان ایران و قدرت‌های جهانی «مسیر دستیابی ایران به سلاح اتمی» بسته شد.

به گفته وزیر امور خارجه آمریکا، با توافق اتمی امنیت ایالات متحده و متحدان آن مانند اسرائیل بیشتر تامین می‌شود.

سخنان جان کری درباره مبلغ دریافتی ایران به دنبال توافق هسته‌ای در حالی بیان شده که خبرگزاری رویترز گزارش داده به دنبال توافق اتمی، تهران به حدود ۱۰۰ میلیارد دلار از دارایی‌های بلوکه شده خود در نقاط مختلف جهان دسترسی پیدا کرد.

اما آن‌گونه که رویترز نوشته «بیشتر» این پول، برای پرداخت قرض‌ها و تعهدات پیشین ایران مصرف شده است.

محمدباقر نوبخت، سخنگوی دولت حسن روحانی، ماه گذشته گفته بود که پس از توافق اتمی، ایران به «بیش از ۱۰۰ میلیارد دلار» از اموال خود دسترسی پیدا کرد.

اما آقای نوبخت افزوده بود، سهم دولت از این مبلغ «فقط شش تا هفت میلیارد دلار» بوده و بیشتر این پول به «بانک مرکزی و صندوق توسعه ملی» تعلق گرفته است.

توافق هسته‌ای میان ایران و شش قدرت جهانی تیرماه امسال در وین به دست آمد و بر اساس آن تهران پذیرفت که بسیاری از فعالیت‌های هسته‌ایش را متوقف کند که پس از تایید آژانس، تحریم‌های آمریکا و اتحادیه اروپا و سایر کشورهای جهان علیه تهران در دی ماه امسال لغو شد.

XS
SM
MD
LG