لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۳ خرداد ۱۴۰۲ تهران ۲۲:۲۴

خامنه‌ای: دشمن به حزب‌اللهی‌ها می‌گوید تندرو، به تسلیم‌ها میانه‌رو


دو روز مانده به انتخابات مجلس خبرگان رهبری و مجلس شورای اسلامی، رهبر جمهوری اسلامی روز چهارشنبه، پنجم اسفندماه، هشدار داد که نباید از «ادبیات سیاسی دشمن» استفاده شود. به گفته او، «دشمن» به حزب‌اللهی‌ها می‌گوید تندرو.

به گزارش وب‌سایت دفتر رهبر جمهوری اسلامی، آیت‌الله علی خامنه‌ای صبح چهارشنبه در دیدار با عده‌ای از مردم نجف‌آباد گفت: «منظور دشمن از تندرو کسانی است که در انقلاب مصمم‌ترند، حزب‌اللهی‌ها را می‌گویند.»

به گفته آقای خامنه‌ای، «دشمنان میانه‌رو را کسی می‌دانند که در برابر آنها تسلیم باشد».

رهبر جمهوری اسلامی همچنین هشدار داد که «از ادبیات سیاسی دشمن استفاده نکنیم» و افزود: «دشمنان انقلاب از روز اول تعبیر تندرو و میانه‌رو را استفاده کردند.»

آقای خامنه‌ای افزود: «از نظر دشمنان از همه تندروتر، امام بزرگوار بود. امروز هم بنده حقیر را از همه تندروتر می‌دانند».

«میانه‌رو» عنوانی است که معمولاً مسئولان و حامیان دولت حسن روحانی، از آن برای توصیف خود استفاده می‌کنند. این عده در عین حال تعدادی از مخالفان خود در جریان اصولگرا را «تندرو» می‌نامند.

بسیاری از ناظران و رسانه‌های بین‌المللی هم معمولاً از همین القاب برای توصیف این دو جریان داخل جمهوری اسلامی استفاده می‌کنند.

اما رهبر جمهوری اسلامی در سخنرانی روز چهارشنبه خود، گفت که «اسلام طرفدار راه وسط و میانه است اما وسط از نظر قرآن مقابل تندرو نیست {بلکه} مقابل انحراف است».

آقای خامنه‌ای تاکید کرد که «تند رفتن در صراط مستقیم چیز بدی نیست» و با اشاره به آنچه «دوقطبی دروغین مجلس دولتی و ضد دولتی» نامید، افزود: «ملت نه مجلس دولتی می‌خواهد نه ضد دولتی. ملت، مجلس شجاع و متدینی می‌خواهد که با وظایفش آشنا باشد و مرعوب آمریکا نباشد».

انتخابات دوره دهم مجلس شورای اسلامی و دوره پنجم مجلس خبرگان رهبری، جمعه هفتم اسفند و به طور همزمان برگزار می‌شود.

آقای خامنه‌ای در سخنان اخیر خود نیز تاکید کرد که «وقتی دشمن مشاهده می‌کند بعد از ۳۷ سال، با این همه فشار و تحریم‌های ظالمانه و تبلیغات غرض‌آلود و خسارت‌بار نتوانسته است مانع از بیعت مردم با نظام شود، عظمت انقلاب در چشم او هیبت پیدا می‌کند».

او تاکید کرد که «همه کسانی که به عزت ایران اسلامی علاقه‌مندند باید در انتخابات روز جمعه شرکت کنند» و با انتقاد از «موضع‌گیری صریح آمریکایی‌ها» درباره انتخابات گذشته در ایران، گفت: «آمریکایی‌ها اکنون بر اساس تجربه دریافته‌اند که موضع‌گیری صریح، نتیجه عکس خواهد داشت.. بر همین اساس آمریکایی‌ها در این انتخابات سکوت کرده‌اند اما عوامل و ریزه‌خواران آنها به روش‌های مختلف مشغول اجرای ترفندی جدید هستند».

موضوع «نفوذ»

بخش دیگری از سخنان روز چهارشنبه رهبر جمهوری اسلامی به موضوع «نفوذ» اختصاص داشت.

علی خامنه‌ای از جمله، با انتقاد از «آشفتگی بی‌جا و بی‌مورد» در میان عده‌ای پس از طرح موضوع «نفوذ» توسط او، به یکی از سخنان روح‌الله خمینی، رهبر نخست جمهوری اسلامی اشاره کرد، مبنی بر اینکه «گاهی اوقات سخن دشمن با چند واسطه از زبان افراد موجه شنیده می‌شود».

رهبر جمهوری اسلامی و حامیان او، به ویژه، پس از توافق هسته‌ای میان ایران و قدرت‌های جهانی، به طور مداوم درباره «نفوذ دشمن» به ایران هشدار داده‌اند.

مقام‌هایی مانند حسن روحانی، رئیس جمهور و اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز به این سخنان واکنش نشان داده‌اند.

آقای خامنه‌ای و تعدادی از نزدیکانش در روزهای اخیر همچنین درباره احتمال پیروزی آنچه «لیست مورد حمایت انگلیس» در انتخابات پیش رو می‌دانند، هشدار داده‌اند.

در تهران، امروز، رئیس جمهور ایران گفت که چنین سخنانی «کوچک کردن ملت ایران» است.

XS
SM
MD
LG