لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۹ آذر ۱۴۰۰ تهران ۱۰:۱۰

مادر جیسون رضاییان: ایران باید پسرم را آزاد کند


جیسون رضاییان و همسرش یگانه صالحی

مری بريم رضائيان، مادر جيسون رضاییان، خبرنگار روزنامه آمريکايی واشنگتن پست که در ايران زندانی شده است، تاکيد کرده که جمهوری اسلامی بايد پسرش را آزاد کند.

خانم رضاییان که در استانبول ترکيه زندگی می‌کند، در يادداشتی که در شماره سه‌شنبه ۱۲ اوت (۲۱ امرداد) روزنامه واشنگتن پست منتشر شده، از پسر خود به عنوان «يکی از بهترين سفيران برای معرفی ايران» نام برده و خواستار آزادی او و همسرش شده است.

جيسون رضاییان، خبرنگار روزنامه واشنگتن پست در ايران، يگانه صالحی، همسر آقای رضاییان که خبرنگار روزنامه اماراتی نشنال است و دو آمريکايی ديگر، روز ۳۱ تير بازداشت شدند.

يکی از اين چهار نفر، هفته بعد آزاد شد اما سه نفر ديگر همچنان در بازداشت به سر می‌‌برند.

مادر اين خبرنگار آمريکايی – ايرانی در يادداشت خود نوشته که پسرش از کودکی «شيفته» فرهنگ، موسيقی و غذاهای ايرانی شد و در تولد هشت سالگی‌اش، پاسپورت ايرانی خود را گرفت.

خانم رضاییان افزوده که فرزندش از «تصويری از ايران که در رسانه‌های آمريکايی می‌ديد، ناراحت بود» و به او گفته بود که «مردم و رهبران آمريکا بايد ايران واقعی را ببينند.»

مادر خبرنگار بازداشتی روزنامه واشنگتن پست، نوشته که جيسون رضاییان، در سفرهايش به نقاط مختلف دنيا «هر کجا که می‌رود، درباره زيبايی‌ها و شگفتی‌های ايران حرف می‌زند و افراد بی‌شماری از جمله آمريکايی‌ها را تشويق کرده تا به ايران سفر کنند و زيبايی‌های آن را به چشم خود ببينند.»

با وجود اين، خانم رضاییان از «بی‌خبری مطلق» خود از وضعيت فرزند و عروسش خبر داده و گفته «نمی‌دانم چه کسی، چرا و به چه جرمی آنها را دستگير کرده است. حتی نمی دانم او در کنار همسرش است يا جدا از او بازداشت شده. خانواده ما و يگانه از وحشت و نگرانی از پا درآمده و هيچ خبری نگرفته‌ايم که اندکی از بيم و نگرانی ما بکاهد.»

مری بريم رضاییان افزوده است: «خانواده ما و يگانه عميقا نگران سلامتی و پيآمدهای بازداشت آن دو هستيم. جيسون مشکل فشارخون بالا دارد و بايد برای کنترل فشار خونش هر روز قرص مصرف کند.»

بازداشت جيسون رضاییان، يگانه صالحی و دو روزنامه‌نگار دیگر آمریکایی، اعتراض دولت آمريکا، گزارشگر سازمان ملل متحد و نهادهای مدافع حقوق خبرنگاران و رسانه‌ها را به دنبال داشته است.

اما ايران اعلام کرده که تابعيت دوگانه بازداشتی‌ها را نمی‌پذيرد.

اين در حالی است که از اتهام‌های اين افراد اطلاع رسمی در دست نيست.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG