لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ آذر ۱۳۹۸ تهران ۱۶:۲۷

دادستان کل جدید کریمه؛ پدیده جدید اینترنتی


ناتالیا پوکلونسکایا، دادستان جدید منطقه الحاقی کریمه
صاحبنظران بحران «شبه جزيره الحاقی کريمه» را «بزرگ‌ترین تهدید علیه امنیت اروپا از زمان جنگ سرد» نامیده‌اند.

با این وجود و به رغم تهدید یاد شده بسیاری نیز نگاه را به چهره جدید خوش سیمای بانویی جوان دوخته‌اند که هفته گذشته به عنوان دادستان کل کریمه معرفی شد.
به نوشته روزنامه «دیلی میل»، مقام‌های جدید کریمه «ناتالیا پوکلونسکایا» را در جریان یک کنفرانس مطبوعاتی در تاریخ ۱۹ مارس، ۲۸ اسفند، به جهانیان معرفی کردند، اقدامی که اندکی پس از آن اتفاق افتاد که یک سرباز اوکراینی به ضرب گلوله یکی از نیروهای مدافع کریمه - که تحت حمایت روسیه فعالیت می‌کنند - به قتل رسید.

مصاحبه مطبوعاتی خانم پوکلونسکایای ۳۳ ساله تنها چند ساعت بعد به سرعت در فضای مجازی پخش شد و وی را به یک چهره معروف اینترنتی تبدیل کرد.
بسیاری از کاربران به انتخاب پوکلونسکایا به سمت دادستان کل واکنش نشان دادند. یکی از کاربران نوشت، «خوب شد بالأخره فهمیدیم پوتین برای چه دنبال کریمه است».
بعضی دیگر هم به ظاهر آنقدر تحت تأثیر زیبایی خانم دادستان قرار گرفته‌اند که با الهام از چهره او، تصاویر کارتونی و «انیمه» او را طراحی و منتشر کرده‌اند.
هنرمندان آماتور با استفاده از فیلم کنفرانس مطبوعاتی دادستان کل جدید کریمه او را در هیأت یک قهرمان زن آماده نبرد نشان داده‌اند.
یک بلاگر پایین یک از عکس‌های پوکلونسکایا نوشت، «زیبایی سلاح قدرتمندی است، به شرطی که درست استفاده شود»، و دیگری اینگونه اظهار نظر کرد که «این زیبایی است که دنیا را نجات خواهد داد».
اما نقاشی‌ها و طرح‌های «انیمه» به زودی جای خود را به عکس‌های واقعی این چهره سیاسی جدید کریمه داد که وی را در حالی که لباس مشکی رنگ کوتاهی بر تن دارد و کفش‌های پاشنه بلند قرمز بر پا، نشان می‌دهند. گفته می‌شود که تصاویر فوق در شبکه‌های اجتماعی یافته شده‌اند.

این تصاویر هم اینک در اینترنت دست به دست می‌چرخند و تکثیر می‌شوند و هواداران جدیدی برای خانم پوکلونسکایای طرفدار روسیه پیدا می‌کنند.
اما آنطور که روزنامه رسمی دولت روسیه «روسیسکایا گازتا» نوشته، خانم پوکلونسکایا، پیش از برگزیده شدن به مقام دادستانی کُل کریمه، در اداره دادستانی کُل اوکراین در شهر کیِف و همچنین شهر سیمفروپول در کریمه به وکالت مشغول بود.
پوکلونسکایا به شدت طرفدار روسیه بوده و مقام‌های اوکراین را «شیاطین سربرآورده از خاکس‌تر» نامیده است.
وی همچنین با انتقاد از اعتراض مخالفان در اوکراین تغییر دولت در کیِف را «یک کودتای مخالف قانون اساسی» توصیف کرده است.
در همین حال «آندری سلیکوف» در سایت «گلوبال وویسز آنلاین» ضمن بررسی موجی که به بهانه انتصاب پوکلونسکایا به دادستانی کُل کریمه به راه افتاده، نوشت: «ناتالیا پوکلونسکایا، دادستان کُل جدید دولت جدایی طلب کریمه، خیل عظیمی را در میان کاربران فضای مجازی در روسیه از دل و هوش برده و، شگفت آنکه، در ژاپن نیز شرایط مشابهی را رقم زده است.

فیلم کنفرانس مطبوعاتی پوکلونسکایا - که در آن مسؤولیت جدید خود را قبول کرد - [تا زمان تنظیم گزارش] بیش از یک میلیون بار در سایت یوتیوب تماشا شده، جذابیتی که شاید به دلیل ترکیب ظاهر جذاب و جوان وی و جدیت شغلش به وجود آمده باشد.»
سلیکوف در ادامه می‌افزاید: «اگر از ابژه کردن (شئ انگاری) یک زن دارای شغلی حرفه‌ای، دشوار و خطرناک صرفنظر کنیم، این میزان توجه بیش از حد به پوکلونسکایا شاید نشانه‌ای باشد از نیاز به یک رهبر کاریزماتیک در کریمه. اگرچه، به هر روی، زمانی که قرار باشد رهبر کریمه در مقابل پوتین بایستد و با او هماوردی کند، کاریزما هم به کار رهبر کریمه نخواهد خواهد آمد.»
در همین حال، به نوشته روزنامه دیلی میل، دولت اوکراین ضمن افتتاح یک پرونده کیفری علیه پوکلونسکایا، وی را از مقام وکالت دادگستری برکنار کرده است.

دیدن نظرات (۱۶)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG