لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ مهر ۱۴۰۲ تهران ۱۸:۲۶

باراک اوباما: تهديدی بزرگتر از تغييرات اقليمی در جهان وجود ندارد


باراک اوباما، ریيس جمهوری ايالات متحده آمريکا، از تغييرات اقليمی و گرمایش زمین به عنوان «دشوارترين و مهم‌ترين چالش دوران ما» نام برد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، آقای اوباما روز دوشنبه ۱۲ مرداد سياست‌ها و برنامه‌های تازه ايالات متحده برای مقابله با تغييرات اقليمی را اعلام کرد.

ریيس جمهوری آمريکا از جمله تاکيد کرد که مالکان نيروگاه‌های برقی بايد انتشار گاز دی‌اکسيد کربن را تا سال ۲۰۳۰ در حد ۳۲ درصدی که در سال ۲۰۰۵ تصميم گرفته شده، باقی نگاه دارند.

اين نيروگاه‌ها حدود ۴۰ درصد کل گاز دی‌اکسيد کربن منتشر شده در آمريکا را توليد می‌کنند.

آقای اوباما گفته که «تهديدی بزرگتر از تغييرات اقليمی پيش روی آينده ما و نسل آينده نيست» و هشدار داده است: «چنين تهديدی وجود دارد در حالی که دارد دير می‌شود».

ریيس جمهوری آمريکا تاکيد کرد: «اين يکی از آن موارد نادر است، به خاطر اهميت‌اش، به خاطر وسعت‌اش؛ و اگر ما با آن درست مواجه نشويم، نمی‌توانيم شکست‌اش دهيم».

باراک اوباما در عين حال سياست‌های جديد را «مهم‌ترين گامی که آمريکا تاکنون برای مبارزه با تغييرات اقليمی» برداشته، توصيف کرد.

آقای اوباما در اواخر ماه اوت، نخستين ریيس جمهوری تاريخ آمريکا خواهد بود که از منطقه آلاسکا در قطب شمال که جزو قلمرو ايالات متحده محسوب می‌شود و در سال‌های اخير به شدت تحت تاثير تغييرات اقليمی و گرم شدن زمين قرار داشته، ديدار می‌کند.

ریيس جمهوری آمريکا گفت: آمريکايی‌ها همين حالا هم می‌بينند که چگونه «اجتماعات آنها با ذوب شدن يخ‌ها و بالا آمدن آب اقيانوس‌ها تحت تاثير قرار گرفته‌ است».

در ماه سپتامبر، آقای اوباما میزبان پاپ فرانسيس، رهبر کاتولیک‌های جهان، در کاخ سفيد خواهد بود و انتظار می‌رود که درخواست مشترک برای مقابله با تغييرات اقليمی، يکی از محورهای اين ديدار باشد.

در ماه دسامبر نيز نمايندگان کشورهای جهان در پاريس، پايتخت فرانسه، گرد هم می‌آيند تا قوانينی را به تصويب برسانند که هدف از آنها محدود شدن افزايش دمای کره زمين تا دو درجه است.

ریيس جمهوری آمريکا همچنين گفته است: «ما اولين نسلی هستيم که تاثير گرمايش زمين را احساس کرديم و ما آخرين نسلی هستيم که می‌توانيم کاری در اين رابطه انجام دهيم».

باراک اوباما با اشاره به کره زمين تصريح کرد: «ما تنها يک خانه داريم. ما تنها يک سياره داريم. نقشه B وجود ندارد».

XS
SM
MD
LG