لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۷ تهران ۱۶:۵۱

هواپیمای گمشده: کشف ۳۰۰ شیء شناور دیگر در اقیانوس هند


هنرمند هندی، مجسمه‌ای شنی به یاد هواپیمای ۳۷۰ خطوط هوایی مالزی ساخته است.
در حالی که تصاویر ماهواره‌ای جدید از منطقه‌ای که گمان می‌رود محل سقوط هواپیمای خطوط هوایی مالزی باشد نشان‌دهنده قطعات بزرگ شناور بر روی آب است، سرمای هوا و بادهای تند عملیات جست‌وجوی هوایی را متوقف کرده است.

خبرگزاری رویترز روز پنج‌شنبه، هفتم فروردین، گزارش داد که ماهواره‌های ژاپنی و تایلندی تصاویری از بقایای احتمالی پرواز ام‌اچ۳۷۰ خط هوایی مالزی در تقریبا‌‌ همان محلی مشاهده کرده‌اند که پیش از این ماهواره‌های فرانسوی، استرالیایی و چینی ضبط کرده بودند.

این منطقه در منتهی‌الیه جنوبی اقیانوس هند و در چند هزار کیلومتری غرب استرالیا قرار دارد.

در همین زمینه رئیس سازمان گسترش تکنولوژی فضایی تایلند به رویترز گفته است: «ما چیزی بیشتر از ۳۰۰ قطعه شناور پیدا کرده‌ایم که البته به طور قطع نمی‌گوییم قطعات پرواز ۳۷۰ هستند.»

آژانس خبری کیودو نیز به نقل از دولت ژاپن اعلام کرد که یک ماهواره این کشور، ۱۰ قطعه شناور را در محل مورد ظن یافته که گمان می‌رود متعلق به هواپیمای خط هوایی مالزی باشد.

رویترز می‌افزاید که یک تیم جست‌وجوی بین‌المللی با ۱۱ هواپیمای نظامی و غیر نظامی و پنج کشتی نیز به محلی که حدود ۱۰۰ قطعه شناور بر روی آب توسط ماهواره‌های فرانسوی شناسایی شده بود اعزام شده، اما آب و هوای بد، هواپیما‌ها را ناچار به بازگشت کرده است.

هشام‌الدین حسین، وزیر دفاع و حمل و نقل مالزی، پیش از این گفته بود که این تصاویر «مطمئن‌ترین سرنخی» است که مالزی در دست دارد.

یک فرمانده نیروی دریایی آمریکا نیز گفته است که «آب‌های یخی، امواج شدید و دید نزدیک به صفر» عملیات جست‌وجو را با دشواری‌های زیادی روبه‌رو کرده، اما یک مقام در اداره ایمنی دریایی استرالیا گفته است که کشتی‌ها همچنان به عملیات خود ادامه می‌دهند.

پیش از این نیز چندین گزارش منتشر شده بود که حکایت از کشف احتمالی اشیای باقی‌مانده از هواپیمای گمشده مالزیایی توسط هواپیماهای تجسس و ماهواره‌ها داشت، اما هیچ وقت محرز نشد که این اشیا واقعا متعلق به پرواز شماره ۳۷۰ هستند یا خیر.

وزیر حمل و نقل مالزی نیز تاکید کرده است که اگر این بار تایید شود اشیای کشف شده متعلق به پرواز ام‌اچ۳۷۰ هستند، مالزی می‌تواند وارد مرحله بعدی بشود که جست‌وجو در اعماق اقیانوس است.

هواپیمای بوئینگ ۷۷۷ خط هوایی مالزی روز ۱۷ اسفند به هنگام عزیمت از این کشور به چین ناپدید شد و از آن زمان هنوز گروه‌های جست‌وجو نتوانسته‌اند آن را بیابند.

در حالی که جست‌وجوهای بین‌المللی گستره وسیعی از آسیا را شامل می‌شد، دولت مالزی روز دوشنبه، چهار فروردین، اعلام کرد که پرواز ۳۷۰ جایی در جنوب اقیانوس هند پایان یافته و تمام ۲۳۹ سرنشین آن به‌ طور قطع کشته شده‌اند.

آسوشیتدپرس گزارش داده است که اطلاعات جدید به دست‌آمده اگرچه منطقه جست‌وجو را محدود‌تر از قبل کرده، اما این منطقه همچنان بسیار وسیع است، چیزی حدود یک میلیون و ۶۰۰ هزار کیلومتر مربع و برابر با سرزمین آلاسکا.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG