لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ تهران ۰۵:۵۱

پوتین: با رفع تهدید ایران، سامانه موشکی آمریکا دیگر توجیه ندارد


در حالی که رئیس‌جمهور روسیه با اشاره به «رفع تهدید ایران» به شدت از آغاز به کار سیستم دفاع موشکی آمریکا در رومانی انتقاد کرده، لهستان مراسم نمادین نصب این سیستم در خاک خود را برگزار کرد.

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه، جمعه ۲۴ اردیبهشت گفت که تهدید موشکی هسته‌ای ایران دیگر برقرار نیست و بنابراین توجیهی برای استقرار سیستم دفاع موشکی آمریکا در اروپا وجود ندارد.

به گزارش خبرگزاری اینترفکس، آقای پوتین در دیدار با مقام‌های ارشد نظامی روسیه، گفت: «تنها چند سال قبل مخالفان ما مشترکا می‌گفتند که شرکای ما در اروپا و آمریکا برای این به سیستم دفاع موشکی نیاز دارند تا با تهدید موشک‌های هسته‌ای ایران مقابله کنند. آن تهدید هسته‌ای ایران الان کجاست؟ چیزی وجود ندارد».

رئیس‌جمهور روسیه افزود: «آمریکا خود جزو مبتکران پیمان [هسته‌ای] با ایران بود. واقعاً هم هر کاری که آنها انجام دادند درست بود و ما هم از این موضع دولت آمریکا حمایت کردیم. اما دیگر تهدیدی وجود ندارد درحالیکه ساخت سیستم دفاع موشکی ادامه دارد».

واکنش ولادیمیر پوتین به سامانه دفاع موشکی آمریکا یک روز پس از آغاز به کار این سامانه در رومانی بیان شده است.

اما در همان روز جمعه، مقام‌های ارشد آمریکا و لهستان هم مراسم نمادین نصب سامانه دفاع موشکی آمریکا در خاک لهستان را برگزار کردند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، روبرت او ورک، معاون وزیر دفاع آمریکا و آنتونی مسیاوز، وزیر دفاع لهستان، در این مراسم که در شهر ردزیکوو برگزار شد، حضور داشتند.

آندرژی دودا، رئیس جمهور لهستان از این روز به عنوان «روزی تاریخی» برای کشورش نام برد که به گفته او هم امنیت کشورش را بالا می‌برد و هم اتحاد ناتو را نشان می‌دهد.

در واکنش به ابراز نگرانی روسیه از فاصله نزدیک سامانه ضد موشکی آمریکا به خاک این کشور، رئیس جمهور لهستان گفت که این سامانه علیه هیچ کشوری نیست و تنها برای «دفاع از آسمان اروپا در برابر هر حمله موشکی» خواهد بود.

رومانی و لهستان هر دو از کشورهای عضو بلوک شرق و متحد اتحاد جماهیر شوروی بودند.

آمریکا و اعضای سازمان پیمان اتلانتیک شمالی (ناتو) سال‌هاست تأکید می‌کنند که هدف از برپایی این سامانه، دفاع از اروپا در برابر تهدید موشک‌های بالستیک ایران است.

اما روسیه با رد این توجیه می‌گوید که استقرار سامانه ضد موشکی آمریکا در اروپا موازنه قدرت را بر هم می‌زند.

جمهوری اسلامی سال‌هاست موشک‌های بالستیکی را تولید می‌کند که برد برخی از آنها به نقاطی از اروپا می‌رسد.

آقای پوتین هم در سخنان روز جمعه خود تأکید کرده که مسکو «قدم‌های ضروری برای برقراری موازنه استراتژیک» را خواهد برداشت.

XS
SM
MD
LG