لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۰ تهران ۰۴:۴۳

پوتین: اعزام نیرو توسط اوکراین به شرق این کشور جرمی بزرگ است


ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، اقدام دولت اوکراین در اعزام نیروهای مسلح به مناطق شرقی این کشور برای سرکوب جدایی طلبان مسلح را «جرمی بزرگ» توصیف کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، آقای پوتین، پنجشنبه ۲۸ فروردین، در گفت‌وگوی تلویزیونی سالانه خود با مردم روسیه، گفت: «مقامات کی‌یف به جای گفت‌وگو با روس زبانان شرق اوکراین، به این مناطق تانک و هواپیما و نیروهای مسلح فرستاده‌اند و این جرمی بزرگ تلقی می‌شود.»

به گزارش خبرگزاری روسی اینترفکس، رئیس جمهور روسیه گفت که خلع سلاح نیروهای شبه نظامی وابسته به این کشور در مناطق شرقی اوکراین، تنها پس از خروج ارتش اوکراین از این مناطق عملی خواهد شد.

آقای پوتین گفت: «آیا آن‌ها {اوکراینی‌ها} کاملا دیوانه شده‌اند؟ آن‌ها تانک، نفربر و توپخانه به آنجا {شرق اوکراین} فرستاده‌اند. آن‌ها این تانک‌ها را علیه چه کسانی فرستاده‌اند؟ واحدهای نظامی مستقر شده‌اند، هواپیماهای جنگی پرواز می‌کنند، هواپیماهای سوخود در حال پروازند، آن‌ها دیوانه شده‌اند؟»

رئیس جمهور روسیه، یک روز قبل نیز در گفت‌وگویی تلفنی با آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان گفت که پس از آنکه دولت اوکراین دست به اعزام نیرو برای مقابله با جدایی‌طلبان زد، آن کشور در «مرز جنگ داخلی» قرار گرفته است.

در روزهای گذشته، نیروهای شبه نظامی و نظامی وابسته به روسیه، ادارات دولتی چندین شهر و منطقه در مناطق روس زبان شرق اوکراین را به تصرف خود درآورده‌اند.

دولت اوکراین هم عملیات مسلحانه وسیعی برای پایان دادن به این وضعیت آغاز کرده که تاکنون چندین کشته و زخمی بر جای گذاشته است.

این حوادث اندکی پس از آن اتفاق می‌افتد که روسیه، با اقدام مشابهی، شبه جزیره کریمه در جنوب اوکراین را به خاک خود ضمیمه کرد.

دیدن نظرات (۱۲)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG