لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۸ آذر ۱۴۰۰ تهران ۰۷:۱۸

دستیار پوتین از «آغاز تحویل» موشک اس ۳۰۰ به ایران خبر داد


توضیحاتی درباره موشک‌های اس ۳۰۰

ولادیمیر کوژین، دستیار رئیس جمهور روسیه در امور نظامی و فنی، از آغاز روند تحویل سامانه‌های ضد هوایی اس ۳۰۰ به ایران خبر داد.

خبرگزاری تاس روز پنج‌شنبه، ۱۲ آذرماه، به نقل از آقای کوژین گزارش داد که قرارداد موجود میان دو کشور ایران و روسیه برای تحویل دادن این سامانه‌ها «در حال اجرا شدن» است.

دستیار رئیس جمهور روسیه جزئیات بیشتری درباره این موضوع بیان نکرده است.

تاس همچنین در گزارش خود اشاره کرده است که مهدی سنایی، سفیر جمهوری اسلامی ایران در مسکو، حدود یک ماه پیش از تحویل نخستین سامانه اس ۳۰۰ به تهران خبر داده بود.

اسرائیل و آمریکا مخالفان اصلی تحویل این سامانه‌های دفاع هوایی به ایران هستند.

روسیه و ایران در سال ۲۰۰۷ قرارداد خرید پنج سیستم اس ۳۰۰ را امضا کردند، اما در پاییز سال ۲۰۱۰ و متعاقب آغاز تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران، ‌دیمیتری مدودف، رئیس ‌جمهور وقت روسیه، فروش این سیستم‌ها را به حالت تعلیق در آورد.

بدین ترتیب قرارداد ۸۰۰ میلیون دلاری میان دو کشور فسخ شد.

اما جمهوری اسلامی در یک دادگاه بین‌المللی از روسیه شکایت کرد و به دلیل نقض قرارداد خواهان دریافت چهار میلیارد دلار غرامت شد.

اما به دنبال توافق اتمی جمهوری اسلامی با گروه ۵+۱ در وین که قرار است محدودیت تحریم‌ها را از پیش پای تهران بردارد، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، نیز تابستان گذشته ممنوعیت فروش سیستم‌ اس ۳۰۰ به ایران را لغو کرد.

دیدن نظرات (۱۱)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG