لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۸ تهران ۲۳:۴۹

ادامه بمباران مواضع حوثی‌ها به دست ائتلاف تحت رهبری سعودی


نیروهای وفادار به عدربه منصور هادی، رئیس جمهور یمن

هواپيماهای عضو ائتلاف بين‌المللی تحت رهبری عربستان سعودی روز پنج‌شنبه، سوم ارديبهشت، مواضع شورشيان حوثی در شهرهای عدن و اب و حومه اين شهرها را بمباران کردند.

خبرگزاری رويترز به نقل از ساکنان محلی گزارش داده که اين حملات، تانک‌های استفاده شده توسط شيعيان حوثی در روستاهای اطراف عدن و يک بندر در جنوب را هدف قرار داد.

شبکه خبری العربيه نيز گزارش داده که در جريان عمليات چهارشنبه شب و صبح پنج‌شنبه، به مواضع حوثی‌ها و نيروهای علی عبدالله صالح، رئيس جمهور سابق در استان اب، شمال شرقی صنعا و لشگر ۳۵ تعز که روز گذشته مورد حمله نيروهای حوثی قرار گرفته بود، حمله شد.

بر اساس اين گزارش، شورشيان حوثی روز چهارشنبه، دوم ارديبهشت، در حمله به لشگر ۳۵ زرهی در شهر تعز، که به عبد ربه منصور هادی، رئيس جمهور يمن وفادار بود، موفق شدند اين پادگان را تصرف کنند.

يک افسر لشگر ۳۵ هم گفته که پادگان اين لشگر پس از «درگيری‌های شديد که در آن از تانک و اسلحه سنگين استفاده شد و کشته و زخمی شدن ده‌ها نفر از نيروهای دو طرف» به تصرف حوثی‌ها درآمد.

حملات جديد عليه مواضع حوثی‌ها و نيروهای وفادار به علی عبدالله صالح که متحد آنها هستند، دو روز پس از قطع موقت عمليات نظامی موسوم به «توفان قاطعيت» توسط عربستان سعودی و متحدانش در روز سه‌شنبه اول ارديبهشت، صورت می‌گيرد.

اما يک روز بعد، سرتيپ احمد العسيری، سخنگوی اين عمليات گفت که پايان عمليات «توفان قاطعيت»، به معنی آتش‌بس از سوی کشورهای ائتلاف عربی در يمن نيست.

او افزود که مرحله جديد عمليات، «بازگشت اميد» نام دارد و در آن «هر وقت که لازم باشد»، حملات نظامی عليه حوثی‌ها و نيروهای آقای صالح ادامه خواهد يافت.

به گفته سرتيپ العسيری، در فاز جديد، گفت‌وگوهای سياسی، کمک‌رسانی و نبرد با تروريسم هم در جريان خواهد بود.

اما شورشيان حوثی برای بازگشت به گفت‌وگوهای سياسی، خواستار توقف کامل حملات ائتلاف به رهبری عربستان سعودی شده‌اند.

حوثی‌ها که شاخه‌ای از مذهب شيعه هستند، از حمايت ايران برخوردارند.

آيت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، پيش از اين هشدار داده بود که «بينی سعودی‌ها {در يمن} به خاک ماليده خواهد شد.»

سخنانی که واکنش‌های بين‌المللی به دنبال داشت و وزير کشور لبنان، در پاسخ به آن گفت که «بينی خود او {خامنه‌ای} به خاک ماليده خواهد شد.»

از سوی ديگر، آمريکا نيز يک ناو هواپيمابر و چندين ناو ديگر را در آب‌های اطراف يمن مستقر کرده است.

باراک اوباما، رئيس جمهور ايالات متحده آمريکا نيز گفته که به جمهوری اسلامی صراحتا درباره ارسال اسلحه به حوثی‌ها هشدار داده است.

دیدن نظرات (۱)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

انتخاب سردبیر

XS
SM
MD
LG