لینک‌های قابلیت دسترسی

شنبه ۴ آذر ۱۳۹۶ تهران ۰۶:۲۲

آمریکا خواستار «تعهدی تازه» برای صلح خاورمیانه شد


جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا

وزير امور خارجه آمريکا خواستار «تعهدی تازه» برای موفقيت در روند صلح خاورميانه شده و گفته است که «تفاهمی ماندگار» ميان اسرائيل، فلسطينيان و همسايگان آنها ممکن است.

يا وجود اين، به گزارش يکشنبه ۲۰ مهر خبرگزاری رويترز، جان کری در کنفرانس بازسازی غزه که در قاهره، پايتخت مصر برگزار می‌شد، جزئياتی درباره چگونگی آغاز مجدد گفت‌وگوهای صلح ارائه نداده است.

کنفرانس بازسازی غزه به ميزبانی مصر برای دريافت کمک‌های مالی جامعه بين‌المللی به منظور بازساری نوار غزه در سرزمين‌های فلسطينی، از يکشنبه در قاهره آغاز به کار کرد.

اما وزير امور خارجه آمريکا در جريان سخنرانی خود در اين کنفرانس گفته که خروجی کنفرانس بازسازی غره «نبايد تنها پول باشد بلکه بايد تعهدی مجدد از سوی همه برای کار بر روی صلحی عادلانه برای همه باشد.»

جان کری بر «تعهد» ايالات متحده آمريکا برای رسيدن به اين هدف تاکيد کرد.

او در عين حال اعطای کمک ۲۱۲ ميليون دلاری ايالات متحده برای بازسازی نوار غزه را نيز اعلام کرد.

پيش از وزير امور خارجه آمريکا، عبدالفتاح سيسی، رئيس جمهوری مصر نيز از اسرائيل خواسته بود تا با شروع دور تازه مذاکرات صلح به منازعه خاورميانه پايان دهد.

آقای سيسی خطاب به دولت و مردم اسرائيل گفت: «زمان برای پايان نزاع اسرائيلی - فلسطينی براساس راهکارهای عادلانه فرا رسيده‌است.»

رئيس جمهوری مصر، برقراری صلح و ثبات ميان اسرائيل و فلسطينی‌ها را راه واقعی بازسازی غزه توصيف کرد.

در جريان کنفرانس قاهره، دولت قطر بيشترين کمک مالی به بازسازی نوار غزه را به مبلغ يک ميليارد دلار تعهد کرد.

فلسطينی‌ها خواستار چهار ميليارد دلار کمک جامعه جهانی برای بازسازی نوار غزه شده‌اند که در جريان آخرين جنگ اسرائيل و حماس، خسارات و ويرانی‌های زيادی را به خود ديد.

گفت‌وگوهای صلح ميان اسرائيل و فلسطينی‌ها مدتهاست که متوقف شده است.

ادامه ساخت شهرک‌های يهودی نشين توسط اسرائيل در سرزمين‌های فلسطينی و ادامه اشغال اراضی فلسطينی‌ها، از دلايل اصلی تشکيلات خودگردان فلسطين برای ترک مذاکرات صلح با اسرائيل بود.

XS
SM
MD
LG