لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ مهر ۱۴۰۲ تهران ۲۱:۳۲

سنای آمریکا با اکثریت آراء طرح بازبینی توافق اتمی با ایران را تصویب کرد


ساختمان کنگره ایالات متحده آمریکا

سنای ايالات متحده آمريکا با اکثريت قاطع ۹۸ رای مثبت در برابر تنها يک رای منفی، طرحی که به کنگره اين کشور امکان بررسی توافق احتمالی هسته‌ای با ايران را می‌دهد، تصويب کرد.

کنگره آمريکا از ترکيب سنا و مجلس نمايندگان اين کشور تشکيل می‌شود.

به گزارش خبرگزاری‌ها، طرحی که روز پنجشنبه ۱۷ ارديبهشت در سنا تصويب شد، به کنگره ايالات متحده آمريکا اين امکان را می‌دهد تا ظرف ۳۰ روز هرگونه توافق هسته‌ای با ايران را بررسی کند و در صورت لزوم، آن را رد کند.

خبرگزاری رویترز به نقل از جان بینر، رییس مجلس نمایندگان آمریکا، گزارش داده که او اکنون «مشتاق» است تا طرح به تصویب نمایندگان نیز برسد.

به گفته آقای بینر، هدف کنگره این است که «مانع یک توافق بد با ایران شود که راه را برای یک ایران مسلح به سلاح هسته‌ای هموار می‌کند، به برپایی رقابت تسلیحات هسته‌ای در منطقه منجر می‌شود و به دولت ایران قدرت و مشروعیت بیشتری می‌دهد».

طرح تصویب شده در روز پنجشنبه از حمايت سناتورهای هر دو حزب دمکرات و جمهوری‌خواه برخوردار بود.

انتظار می‌رود مجلس نمایندگان آمریکا، هفته آینده این طرح را بررسی کند.

خبرگزاری آسوشيتدپرس رای قاطع ۹۸ به يک سنا به اين طرح را پيروزی قانون‌گذاران آمريکايی در زورآزمايی با دولت باراک اوباما دانسته که در ابتدا تهديد می‌کرد هرگونه طرح اين چنينی را وتو خواهد کرد.

تنها سناتوری که به این طرح رای منفی داد، تام کاتن، سناتور جمهوری‌خواه بود که از مخالفان اصلی توافق اتمی با جمهوری اسلامی است.

باب کورکر، رییس کمیته سیاست خارجی سنا، پس از تصویب این طرح گفت: «ما سخت کار کردیم تا حمایت دوحزبی فوق‌العاده‌ای را داشته باشیم».

طرح مورد تصویب سنا در صورت تصویب نهایی، مانع این خواهد شد که دولت اوباما در مدت بازبینی توافق نهایی احتمالی، تحریم‌ها علیه ایران را کاهش دهد و او را ملزم می‌کند تا هر ۹۰ روز، پایبندی جمهوری اسلامی به مفاد توافق را به کنگره گزارش دهد.

قانون‌گذاران همچنین این امکان را خواهند داشت تا درباره برداشته شدن یا نشدن تحریم‌های مصوب کنگره رای دهند.

در صورت مخالفت کنگره با توافق نهایی هسته‌ای، رییس جمهوری آمریکا ۱۲ روز فرصت خواهد داشت آن را وتو کند اما حتی در این صورت، کنگره ۱۰ روز دیگر زمان دارد تا وتوی رییس جمهوری را بی‌اثر کند.

XS
SM
MD
LG