لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ فروردین ۱۴۰۲ تهران ۱۴:۴۷

انتقاد احمدی مقدم از «کم توجهی» برخی فرماندهان مرزبانی


سه ماه پس از آنکه ۴ مرزبان از ۵ مرزبان ایرانی ربوده شده از سوی گروه مسلح جیش العدل آزاد شدند و به ایران بازگشتند، فرمانده نیروی انتظامی جمهوری اسلامی می گوید که نباید سرباز را در گوشه‌ای از کشور رها کرد و از او غافل شد.

۵ مرزبان ایرانی شامگاه ۱۷ بهمن ماه ۱۳۹۲ در منطقه جکیگور شهرستان سرباز در جنوب سیستان و بلوچستان از سوی جیش العدل ربوده شدند و به داخل خاک پاکستان انتقال یافتند.

از میان این سربازان گروهبان جمشید دانایی فر به ایران باز نگشت و از سرنوشت او نیز اطلاع دقیقی در دست نیست. هرچند که جیش العدل در آن هنگام مدعی شد که او را به قتل رسانده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، اسماعیل احمدی‌مقدم فرمانده نیروی انتظامی جمهوری اسلامی روز یکشنبه یکم تیرماه در نشست فرماندهان استان‌ها و مراکز آموزش مرزبانی نیروی انتظامی گفت که امیدوار است با تأمین امکانات اولیه برای مرزهای، تا پایان سال در مرزهای شرقی و غربی کشور جاده و تاسیسات کامل ایجاد شود.

فرمانده نیروی انتظامی جمهوری اسلامی با بیان اینکه حضور سپاه در مرزهای شرقی یک غنیمت است، گفت که با حضور این نیرو در این نقطه از مرزها فعالیت‌های مرزبانی چهار برابر شتاب بیشتری گرفت.

آقای احمدی مقدم از راه‌اندازی شبکه اطلاعات مردمی در مرز خبر داد و در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به حادثه گروگانگیری ۵ تن از مرزبانان، گفت: این حادثه نشان داد که خلاءهایی در سازمان وجود دارد و یکی از این خلاءها نظارت فرماندهان ارشد بود، به طوریکه در برخی موارد، فرمانده‌هان در چند روز متوالی از پاسگاه بیرون نیامده بودند و این بیانگر این بود که نظارت ما مشکلاتی داشت.

اسماعیل احمدی‌مقدم با بیان اینکه چرا باید سربازان ما به دلیل بارش باران به چادر پناه ببرند، گفت: هر فرمانده موظف است به کار دو رده پایین‌تر از خود نظارت کند و نباید سرباز را در گوشه‌ای از ایران رها کرد و از آنان غافل شد.

وزارت کشور ایران روز یکشنبه ۱۷ فروردین بازگشت چهار تن از ۵ مرزبان ربوده‌شده را به خاک ایران تأیید کرد.

۵ مرزبان ایرانی شامگاه ۱۷ بهمن ماه ۱۳۹۲ در جنوب سیستان و بلوچستان ربوده شده و به داخل خاک پاکستان انتقال یافته‌بودند.

پس از آن، گروه جیش‌العدل روز ۱۹ بهمن ماه مسئولیت این گروگان‌گیری را برعهده گرفت و روز سوم فروردین نیز اعلام کرد که یکی از گروگان‌ها به نام گروهبان یکم جمشید دانایی‌فر را به قتل رسانده‌است. این در حالیست که خبر قتل و مرگ گروهبان دانایی فر هنوز تایید نشده است.
XS
SM
MD
LG