لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ دی ۱۴۰۰ تهران ۱۳:۲۹

موسوی بجنوردی: بهاییان حقوق شهروندی ندارند


محمد موسوی بجنوردی، عضو مجمع روحانیون مبارز

محمد موسوی بجنوردی، عضو مجمع روحانیون مبارز روز دوشنبه در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس گفت که آیت الله خمینی بنیانگذار جمهوری اسلامی بسیار رئوف بوده و حتی با زندان‌های طویل‌المدت هم مخالف بوده‌است.

این عضو مجمع روحانیون مبارز با اشاره به فرمان ۸ ماده‌ای آیت الله خمینی گفته که بهائیان حقوق شهروندی ندارند و از حق تحصیل آزاد هم نباید برخوردار باشند.

او گفته که مسیحیان، یهودیان و زرتشتیان از حق شهروندی برخوردارند، چون ادیان ابراهیمی هستند.

روح‌الله خمینی بنیانگذار جمهوری اسلامی در آذر ۱۳۶۱ خورشیدی فرمان هشت ماده‌ای را برای اجرا در قوای سه‌گانه نظام جمهوری اسلامی ایران صادر کرد. هدف از این نامه حفظ و رعایت حریم خصوصی از سوی نیروهای حکومتی بود.

او رئیس دیوان عالی کشور (موسوی اردبیلی) و نخست وزیر (میرحسین موسوی) را مسئول رسیدگی به آن کرد.

موسوی بجنوردی در ادامه این گفت‌وگو اعلام کرده که برخی سعی می‌کنند از آیت الله خمینی چهره‌ای خشن معرفی می‌کنند در صورتی که او «بسیار رئوف بوده‌است.»

آقای موسوی بجنوردی با بیان خاطره‌ای گفته‌است «یک بار که ۲۰۰ تن از توابین گروهک‌ها را که اصلاح آنها مسجل شده بود آزاد کردیم، از مرحوم حاج‌احمدآقا شنیدم و وزیر اطلاعات وقت به آیت الله خمینی گفته بود اینهایی که آزاد شدند می‌روند و به مسعود رجوی (رهبر سازمان مجاهدین خلق) ملحق می‌شوند.»

آقای بجنوردی می‌گوید که وزیر اطلاعات وقت گفته که ۴نفر به مسعود رجوی پیوسته‌اند و آیت الله خمینی پاسخ داده که به خاطر ۴نفر نمی‌توانیم ۲۰۰ نفر را در زندان نگه داریم و باید آزاد شوند.

آقای بجنوردی در این گفت‌وگو همچنین درباره حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران نیز گفته‌است که «آشیخ حسن (روحانی) رفیق ماست. وقتی بعد از انتخاب به عنوان رئیس جمهور، به او گفتم مردم به تو رأی ندادند مردم به مجمع روحانیون، هاشمی، سید حسن خمینی و خاتمی رأی دادند حواست باشد که غرور تو را نگیرد. خندید و گفت خود ما هم البته یک چیزهایی داشتیم.»

دیدن نظرات (۱۹)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG