لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۸ آذر ۱۴۰۰ تهران ۱۸:۲۱

عبداللهيان: ورود نيروهای نظامی ايران به عراق صحت ندارد


داوطلبان پیوستن به ارتش عراق برای مقابله با نیروهای داعش
در حالیکه حسن روحانی رییس جمهوری ایران در تماسی تلفنی با نوری مالکی نخست وزیر عراق گفته که ایران اجازه نخواهد داد تروریست‌ها امنیت و ثبات عراق را برهم بزنند، امیر عبداللهیان، معاون وزارت امور خارجه ایران ورود یگان های نظامی به خاک عراق را رد کرده است.

روز چهارشنبه روزنامه وال استریت ژورنال چاپ آمریکا در گزارشی خبر داده بود که «دو گردان از نیروهای سپاه پاسداران» خود را «برای مقابله با گروه مسلح داعش و حمایت از بغداد و شهرهای کربلا و نجف، از مرزهای غربی به خاک عراق گسیل کرده است.»

همچنین خبرگزاری رویترز گزارش داده بود که جمهوری اسلامی ایران آماده همکاری با آمریکا در مبارزه با تروریست‌های داعش در عراق است.

این در حالی است که به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، حسن روحانی عصر پنجشنبه در تماس تلفنی با نوری مالکی با اشاره به ضرورت مبارزه با تروریسم، گفت: «اینکه مرجعیت بزرگوار شیعه، آیت الله سیستانی اعلام کرده که همه باید در مبارزه با تروریست‌ها مشارکت داشته باشند، نقش مهمی در بسیج مردم عراق در مقابله با جنایت و کشتار تروریستی خواهد داشت.»

برخی رسانه ها خبر داده اند که نماینده آیت الله علی سیستانی یکی از مراجع تقلید شیعیان خواستار مقابله مردم به ویژه شیعیان با گروه داعش در خاک عراق شده است.

رییس جمهوری ایران به نخست وزیر عراق گفته که دولت جمهوری اسلامی تمامی تلاش‌ خود را برای مقابله با تروریست ها به کار خواهد گرفت و اجازه نخواهد داد که حامیان تروریست‌ها با صدور تروریسم به عراق، امنیت و ثبات این کشور را برهم بزنند.

اما حسین امیرعبداللهیان معاون عربی و آفریقای وزارت امور خارجه ایران روز جمعه در گفت و گو با خبرگزاری فارس با تأکید بر اینکه ورود نیروهای نظامی ایران به عراق صحت ندارد، گفته که فعلا نیروهای مسلح عراق با قدرت با تروریست‌ها مبارزه می کنند.

در پی پیشروی گروه مسلح و تندروی سنی مذهب داعش در عراق، جمهوری اسلامی ضمن اعلام حمایت از مردم و دولت عراق تا لحظه نگارش این خبر درباره دخالت مستقیم برای مقابله نظامی با گروه داعش، موضع گیری نکرده است.

مقام های آمریکایی از جمله جان کری وزیر امورخارجه آمریکا نیز در سه روز گذشته اعلام کرده اند که مشغول بررسی همه گزینه ها از جمله اقدام نظامی برای برخورد جدی با گروه داعش هستند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG