لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۰ تهران ۲۳:۴۴

نامه ۴هزار پزشک به روحانی: نگران سونامی سرطان با مصرف قلیان هستیم


بیش از چهار هزار پزشک در نامه‌ای به حسن روحانی، رییس جمهوری ایران، با ابراز ‏نگرانی از مصرف بی رویه قلیان در ایران و «سونامی سرطان» ناشی از آن درخواست کردند تا بر اساس قوانین، ‏جلوی گسترش روز افزون مصرف قلیان گرفته شود.

خبرگزاری مهر روز سه‌شنبه، ۳ تیر گزارش داد که این چهار هزار پزشک و متخصص ایرانی در نامه خود نوشته‌اند که ایران بالاترین ‏روند رشد ابتلا به سرطان را در ‏دنیا داراست و این در حالی‌ است که ۳۰ تا ۳۵ درصد دلیل سرطان‌ها به عوامل خطرناکی باز می‌گردد که ‏دلیل اصلی آن ‏دخانیات است و ۳۰درصد مر‌گ های ناشی از سرطان به طور مستقیم با ‏دخانیات ارتباط دارد.

در ادامه نامه پزشکان به حسن روحانی می‌خوانیم که به رغم وجود قانون، متاسفانه ‏گام‌های عملی که توانسته باشد مانعی بر توسعه مصرف سیگار و قلیان در ایران ‏به ویژه در بین جوانان باشد، برداشته نشده و قلیان تفریحی است که هر روز ‏فاصله جوانان را با مرگ کمتر می‌کند.

این در حالی‌ است که براساس ‏گزارش سازمان جهانی ‏بهداشت، سالانه ۵ میلیون نفر به دلیل مصرف قلیان می ‌میرند و آخرین آمار منتشر شده از سوی وزارت بهداشت نیز ‏گویای آن است که ‏‏۱۵ درصد جوانان ۱۳ تا ۱۵ سال در ایران مصرف‌‏کننده قلیان هستند و سالانه در مجموع ۳۵ هزار ‏تن تنباکو در کشور دود می‌شود.

در نامه این پزشکان آمده که میزان منوکسید کربن وارد شده به بدن انسان در اثر ‏استعمال ‏قلیان شش برابر سیگار و میزان ‏عامل سرطانی قلیان بیش از ۴۰ برابر سیگار است.

پزشکان، اعضاء هیات علمی دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌های علوم پزشکی همچنین خواستار دستور و پیگیری رییس جمهوری برای اجرای کامل قانون جامع کنترل و مبارزه ‏ملی با دخانیات ‏شده‌اند.

خبرگزاری فارس بهمن ماه سال گذشته سخنان علی‌اکبر سیاری، معاون وزیر بهداشت ایران، را منتشر کرد که گفته بود دست‌کم۳۰۰ هزار خانواده ایرانی درگیر سرطان هستند.

دیدن نظرات (۱۰)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG