لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۸ تهران ۱۲:۰۱

نامه اعتراضی زندانیان سیاسی ایران به سازمان ملل درباره وقایع غزه


(راست به چپ) کیوان صمیمی، مسعود باستانی و محمد سیف‌زاده از جمله امضاکنندگان نامه به سازمان ملل هستند.

هشت تن از زندانیان سیاسی و عقیدتی زندان رجایی‌شهر کرج روز چهارشنبه، ۲۵ تیر، در نامه‌ای به بان گی ‌مون، دبیرکل سازمان ملل، درباره وقایع اخیر فلسطین به مرگ افراد غیرنظامی در غزه اعتراض کردند.

به گزارش وب‌سایت خبری کلمه، در نامه این زندانیان سیاسی و عقیدتی آمده است که «خبرهای کشتار غیرنظامیان در نوار غزه وجدان همه انسان‌های آزاده و حامیان حقوق بشر را در جهان آزرده است. در حالی که گنبد آهنین از مردم تل‌آویو حمایت می‌کند٬ مردم غزه ماه‌هاست حتی از حمایت گنبد کاغذین نیز برخوردار نیستند».

این زندانیان سیاسی با برشمردن «موارد متعدد نقض موازین» حقوق بشر در ادامه «جنگ نابرابر» در فلسطین٬ مرگ افراد غیرنظامی در جریان ناآرامی‌های اخیر در این منطقه را «مصداق بارز نسل‌کشی و جنایت علیه بشریت» دانسته‌اند.

امضاکنندگان نامه اعتراضی در ادامه از بان گی مون خواسته‌اند نگذارد که «دیوارهای منفعت‌طلبی، نفرت و تعصب دینی و نژادی مانع از شنیده شدن فریاد دادخواهی زندانیان سیاسی ایران که خود از جمله قربانیان نقض حقوق بشر هستند» شود.

جعفر اقدامی، مسعود باستانی، محمد سیف‌زاده، کیوان صمیمی، سعید رضوی فقیه، مهدی محمودیان، سعید مدنی و مهدی معتمدی مهر هشت زندانی سیاسی زندان رجایی‌شهر کرج هستند که در حمایت از حقوق مردم غزه به دبیرکل سازمان ملل نامه سرگشاده نوشته‌اند.

حملات نظامی اسرائیل به غزه روز پنج‌شنبه دهمین روز خود را پشت سر می‌گذارد، عملیاتی که ارتش اسرائیل از آن به عنوان «مرز بازدارنده» یاد می‌کند.

این حملات به گفته مقام‌های اسرائیلی برای پایان دادن به موشک‌پرانی گروه‌‌های شبه‌نظامی غزه از جمله حماس به خاک اسرائیل انجام می‌شود.

اسرائیل روز چهارشنبه به طور یک‌طرفه پیشنهاد مصر برای برقرار آتش‌بس را پذیرفت، اما ساعاتی بعد اعلام کرد موشک‌پرانی‌ها به خاکش ادامه دارد و حاکمان غزه به آتش‌بس نپیوسته‌اند.

شبه‌نظامیان فلسطینی در ماه میلادی جاری نزدیک به هزار موشک به خاک اسرائیل پرتاب کرده‌اند که خسارت چندانی به اسرائیل وارد نکرده است. اسرائیل نیز نزدیک به ۱۵۰۰ هدف را در غزه نابود کرده و بر اثر حملاتش تاکنون بیش از ۲۰۰ فلسطینی کشته شده‌اند.

این در حالی است که روز سه‌شنبه نخستین شهروند اسرائیلی قربانی حملات متقابل شد.

از میان ده‌ها کشته فلسطینی، به گفته سازمان ملل، بخش قابل توجهی را زنان و کودکان و سالمندان تشکیل می‌دهند.

دیدن نظرات (۶)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG