لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۰ آذر ۱۴۰۰ تهران ۱۴:۲۳

اعتراض به احتمال تخریب خانه تاریخی ثابت پاسال در تهران


نمایی از خانه تاریخی حبیب الله ثابت، معروف به کاخ ورسای ایران

یک عضو شورای شهر تهران به دنبال انتشار خبر احتمال تخریب خانه تاریخی حبیب‌الله ثابت (ثابت پاسال)، گفت: «سازمان میراث فرهنگی با ثبت ملی این بنای تاریخی، شورای شهر را در کنار آمدن با مدیریت شهر تهران برای حمایت از بقای این بنای ملی یاری کند.»

حبیب‌الله ثابت که به ثابت پاسال معروف بود، تاجر، صنعتگر و کارآفرین ایرانی در پیش از انقلاب بود که خانه بزرگ او به «ورسای ایران» نیز شهرت دارد.

روز دوشنبه هفدهم آذرماه، محمد حقانی، عضو شورای شهر در گفت‌وگو با خبرگزاری کار ایران (ایلنا)، با تاکید بر لزوم حفظ بناهای قدیمی شهر تهران همچون خانه آقای ثابت، گفت که روز یکشنبه در نشست علنی شورا به شهردار تهران تذکر داده شد، تا از ساختمان معروف به «کاخ ورسای ایران» حفاظت کند افزود که «امیدواریم شهرداری به این تذکر پاسخ مثبت دهد.»

او با بیان اینکه شورای شهر باید جایگاه نظارتی خود را حفظ کند، گفت: اگر شهرداری به تغییر کاربری این آثار از سوی کمیسیون ماده ۵ اشاره کند، باید بررسی شود که دلیل بی‌توجهی به این آثار در زمان تهیه طرح جامع شهر تهران چه بوده است.

او با بیان اینکه این ساختمان‌ها خاطرات شهر تهران و متعلق به این شهر هستند که از معماری خاصی هم برخوردارند، گفت: ساختمان متعلق به حبیب‌الله ثابت، با داشتن مساحتی برابر با ۱۱ هزار و۵۰۰ متر مربع و برخورداری از معماری و تزئینات خاص که به سبک کاخ ورسای ساخته شده، متعلق به مردم ایران است. چرا که این ساختمان با پول مردم و به وسیله هنرمندان ایرانی ساخته شده است.

به گفته این عضو شورای شهر تخریب این ساختمان و ایجاد یک برج تجاری اداری به دلیل منافع فردی، درست نیست و تنها نتیجه آن تحمیل بار ترافیکی سنگین به منطقه‌ای است که این ساختمان در آن واقع شده است.

آقای حقانی با انتقاد از کوتاهی سازمان میراث فرهنگی در حمایت از این آثار تصریح کرد: «این سازمان می‌تواند با ثبت ملی این آثار، شورای شهر را در کنار آمدن با مدیریت شهر تهران برای حمایت از آنان یاری کند.»

انتشار چند عکس به همراه حکم تخریب بنای «حبیب‌الله ثابت»، حکایت از تخریب یکی از قدیمی‌ترین خانه‌های بزرگ تهران دارد؛ موضوعی که در چند روز گذشته با واکنش های متعددی همراه شده است.

از دیگر سو معاون میراث فرهنگی استان تهران در ارتباط با ثبت ملی خانه تاریخی موسوم به «کاخ ورسای ایران» که در معرض خطر تخریب قرارگرفته است، گفت: «ثبت ملی این خانه فعلا در الویت کاری ما قرار ندارد.»

سپیده سیروس‌نیا نیز در گفت‌وگو با ایلنا گفت: «این بنا به عنوان اثر واجد ارزش در اداره میراث فرهنگی شناخته نشده است و مواردی که برای ثبت ملی تعیین می‌شود، باید در زمره آثار واجد ارزش قرار بگیرند.»

پیش از این اداره کل دفتر بنا‌ها، بافت و محوطه‌های تاریخی سازمان میراث فرهنگی اعلام کرده بود که ثبت ملی «کاخ ورسای تهران» می‌تواند در حفظ این بنا از تخریب بسیار موثر باشد.

آقای ثابت علاوه بر تجارت و صنعتگری، مؤسس نخستین تلویزیون ایران و نخستین کارخانه صنعتی مبل در کشور بود. او در سال ۱۳۶۹ خورشیدی در شهر لس‌آنجلس آمریکا درگذشت.

پس از انقلاب اسلامی در سال ۱۳۵۷ بخش عمده‌ای از دارایی‌های این سرمایه‌دار از سوی انقلابیون توقیف و مصادره شد.

دیدن نظرات (۸)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG