لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ فروردین ۱۴۰۲ تهران ۱۲:۰۹

«نگرانی عمیق» جان کری نسبت به روند بررسی پرونده جیسون رضائیان


به دنبال انتشار خبر تفهیم اتهام جیسون رضائیان، خبرنگار روزنامه واشنگتن پست در تهران که در دادگاهی طولانی و ده ساعته انجام شد، جان کری وزیر امور خارجه آمریکا از روند بررسی پرونده آقای رضائیان پس از چهارماه زندان و انتشار برخی گزارش‌ها درباره او ابراز ناامیدی و نگرانی عمیق کرد.

آقای کری در بیانیه‌ای از مقام‌های جمهوری اسلامی ایران خواست که آقای رضائیان را هرچه سریعتر آزاد کرده و از طرح اتهام‌های به گفته او نامشخص دست بردارند.

به گزارش یکشنبه، شانزدهم آذرماه خبرگزاری آسوشیدپرس، جان کری وزیر امور خارجه آمریکا گفت که او نگران چگونگی رفتار با آقای رضائیان و جلوگیری از دسترسی آزادانه او به وکیل است.

جیسون رضائیان، خبرنگار واشنگتن پست در تهران که دارای تابعیت دوگانه آمریکایی-ایرانی است، شنبه پانزده آذر پس از یک دادگاه طولانی تفهیم اتهام شد.

این در شرایطی است که اتهام‌های آقای رضاییان هنوز و تا لحظه نگارش این خبر به طور مشخص روشن نیست.

او در آخرین روز تیرماه، همراه با همسرش یگانه صالحی و دو تن دیگر در تهران بازداشت شد.

این در شرایطی است که آقای کری وزیر امور خارجه آمریکا به طور مشخص گفت که «ایالات متحده به طور جدی ناامید و نگران این موضوع است که آقای رضائیان از سوی قوه قضائیه جمهوری اسلامی ایران، با اتهام‌های نامشخص روبروست و قاضی پرونده نیز درخواست او را برای آزادی به قید وثیقه رد کرده‌است.»

به گفته آقای کری، جلوگیری از حق دسترسی آزادانه به وکیل «نقض آشکار قوانین و هنجارهای بین‌المللی است که خود جمهوری اسلامی نیز آن را پذیرفته‌است.»

آقای کری گفت که نگرانی خانواده آقای رضائیان درباره انتشار برخی گزارش‌ها که او در مدت بازداشت تحت فشارهای جسمی و روحی بوده و مراقبت‌های پزشکی مناسب دریافت نکرده را درک کرده و طرح می‌کند.

جان کری در بیانیه خود گفته‌است بارها با مقام‌های ایرانی درباره پرونده جیسون رضائیان و چند شهروند دیگر آمریکایی صحبت کرده و اکنون «متأسف و آزرده‌خاطر» شده‌است.

جان کری در پایان خواستار آزادی فوری این روزنامه‌نگار و همچنین آزادی امیر حکمتی و سعید عابدینی شده و از تهران خواسته برای یافتن رابرت لِوینسون نیز همکاری کند.

همچنین به نوشته روزنامه آمریکایی واشنگتن پست، در نشست روز شنبه دادگاه، یک مترجم هم جیسون رضائیان که توانایی فارسی خواندن ندارد را همراهی کرده‌است.

به نوشته این روزنامه آقای رضائیان در نشست طولانی دادگاه، برگه تفهیم اتهام خود را امضا کرده‌است.

پیشتر مقام‌های قضائی جمهوری اسلامی گفته بودند که آزادی جیسون رضاییان قریب‌الوقوع نیست و پرونده هنوز تکمیل نشده‌است.

XS
SM
MD
LG