لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۳۹۷ تهران ۰۴:۱۴

بر اساس آمار منتشرشده در وب‌سایت سازمان پزشکی قانونی ایران، هر ماه به طور میانگین ۵۰ هزار تن «به دلیل درگیری فیزیکی و نزاع» به این سازمان مراجعه کرده و تشکیل پرونده می‌دهند.

به گزارش روابط عمومی سازمان پزشکی قانونی ایران، در دو ماهه نخست سال جاری بیش از صد هزار تن به دلیل صدمات ناشی از نزاع و دعوای خیابانی به مراکز پزشکی قانونی سراسر کشور مراجعه کرده‌اند.

در دو ماهه نخست امسال از کل مراجعان نزاع حدود ۷۲ هزار و ۵۰۰ نفر مرد و ۳۱ هزار و ۶۰۰ نفر زن بودند.

در این مدت استان‌های تهران با حدود ۱۸ هزار، خراسان رضوی با بیش از ۸ هزار و اصفهان با ۷ هزار بیشترین و استان‌های خراسان جنوبی با ۵۰۰، ایلام با ۷۵۰ و سمنان با حدود ۹۰۰ کمترین آمار مراجعان نزاع را داشته‌اند.

بر اساس آمارهای موجود در سازمان پزشکی قانونی به طور معمول آمار مراجعان نزاع در فصل تابستان بیش از سایر فصل‌های سال است، به نحوی که در سه سال اخیر همواره ماه تیر بیشترین آمار نزاع را در ایران داشته است.

سال گذشته سازمان پزشکی قانونی گزارش داده بود که در ایران سالانه حدود ۶۰۰ هزار تن دعوا می‌کنند و دست‌کم ۷۰ هزار تن نیز از یکدیگر شکایت می‌کنند.

همچنین نیروی انتظامی در آماری مشابه از گسترش نزاع‌های خشونت‌آمیز در شهرها، به‌ویژه کلان‌شهرهای ایران، خبر داده است.

کارشناسان و روان‌شناسان اجتماعی دلایل بروز خشم کنترل نشده در بین شهروندان را بیشتر ناشی از سه عامل سرخوردگی اجتماعی همچون بیکاری، فقر و نارضایتی جنسی، نداشتن تربیت و آموزش کنترل خشم می‌دانند.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG