لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ فروردین ۱۴۰۲ تهران ۰۷:۰۶

نماینده مجلس: ضرر ۸۰۰ میلیون دلاری بابک زنجانی به وزارت نفت


یک نماینده مجلس روز سه شنبه ۲۷ خرداد به روزنامه شرق چاپ تهران گفت که بابک زنجانی سرمایه دار زندانی ایرانی بیش از ۸۰۰ میلیون دلار به وزارت نفت ایران، ضرر زده است.

حسین دهدشتی، عضو کمیسیون انرژی مجلس در این گفت و گوی مطبوعاتی مدعی شده که بابک زنجانی در زمانی که زمینه فروش یک محموله میعانات نفتی فراهم نبوده، این محموله را در کشور چین ذخیره کرده بوده و بابت نگهداری محموله هم هزینه می کرده، اما کیفیت نگهداری محموله در مخازن چینی خوب نبوده و به‌همین‌خاطر نزدیک به ‌ ۸۰۰ میلیون دلار ضرر متوجه وزارت نفت شده است.

به گفته او، آقای زنجانی سپس همین محموله را به وزارت نفت بازگردانده در حالی‌که نفت به ‌فروش‌نرسیده، کیفیت لازم را نداشته است.

در واقع و به گفته این عضو کمیسیون انرژی مجلس، زنجانی یک محموله نفتی را خوب نگهداری نکرده و در بازگشت به ایران این محموله کیفیت قبل را نداشته؛ به طوریکه آلوده شدن آن ، موجب ضرر و زیان وزارت نفت ایران شده است.

آقای دهدشتی گفته این اتفاق تازه ای در پرونده مالی آقای آقزنجانی است وعلاوه بر این به گفته او گزارش رسیده که زنجانی در برهه‌ای هم نفت تحویل‌ گرفته را با مبلغ پایین فروخته و این کار هم به اعتبار وزارت نفت آسیب زده و هم به صادرات نفتی.

آقای زنجانی از اواخر سال گذشته خورشیدی به اتهام فساد اقتصادی زندانی است.

بابک زنجانی به گفته خودش دارای بيش از ۷۰ شرکت و ده‌ها ميليارد دلار سرمايه در ايران و خارج از ايران است.

از جمله شرکت‌های او هولدينگ توسعه سورينت قشم، نخستین بانک سرمايه‌گذاری اسلامی در مالزی، سهامدار شرکت هواپيمايی اُنور ترکيه، مؤسسه مالی اعتباری در امارات و بانک ارزش تاجيکستان است.

بابک زنجانی در همین حال از چهره‌های اصلی مطرح در پرونده دور زدن تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی از طریق نقل و انتقال پول و دارایی از ترکیه به ایران است که سبب بروز جنجال سیاسی بزرگی در ماه های گذشته در ترکیه شد.

مقام های قضایی پرونده بابک زنجانی از نظر حجم مالی بزرگترین پرونده دستگاه قضایی بعد از انقلاب اسلامی است و حجم آن سه برابر پرونده مه آفرید امیرخسروی است.

مه‌آفرید امیرخسروی متهم ردیف اول پرونده موسوم به فساد مالی سه هزار میلیارد تومانی بود که اعدام شد.
XS
SM
MD
LG