لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۱۲:۴۶
به دنبال توافق میان شورشیان مسلح مخالف بشار اسد و دولت سوریه که با وساطت سازمان ملل صورت گرفت، پیکارجویان مخالف بشار اسد به مرور از شهر قدیمی حمص خارج می‌شوند.

گزارش‌ها حاکی است که نخستین گروه شورشیان مسلح روز چهارشنبه ۱۷ اردیبهشت این شهر را ترک کردند.

به گزارش خبرگزاری رسمی سوریه، سانا، شورشیان در حال خروج از منطقه و پایگاه‌های خود، مدارک و اسناد موجود در آن را سوزاندند.

شهروندان زخمی و جنگجویان، نخستین گروه‌هایی بودند که شهر را ترک کردند.

بر اساس توافق ارتش سوریه با گروه های مسلح، آتش بس در مرکز قدیمی شهر حمص از روز جمعه برقرار شد و قرار است افراد مسلح که تعدادشان ۱۲۰۰ تن برآورد می‌شود، مرکز قدیمی شهر حمص را به مقصد مناطق «الداره الکبیره» واقع در شمال حمص ترک کنند.

در مقابل، گروه های مسلح شماری از ربوده شدگان را آزاد و اجازه خواهند داد تا کمک‌های انسانی به مناطق «الزهراء» و «نبل» در حومه شمالی شهر حلب وارد شود.

چند روز پیش روزنامه آمریکایی «وال استریت ژورنال» به نقل از گروهی از مخالفان دولت سوریه گزارش داده بود که سفارت جمهوری اسلامی در دمشق نیز در گفت‌وگوها برای این توافق شرکت داشته است.

محاصره بخش قدیمی شهر حمص در ماه‌های اخیر شدت یافته بود و نیروهای بشار اسد به گلوله باران و حملات هوایی خود علیه مخالفان ادامه می‌دادند.

این در حالی است که احمد جربا رهبر ائتلاف ملی سوریه که در آمریکا به سر می‌برد روز چهارشنبه گفت که برای برقراری توازن و مقاومت در برابر حملات هوایی دولت سوریه، مخالفان بشار اسد به سلاح‌های پیشرفته‌تر و بیشتری نیاز دارند.

به گزارش خبرگزاری آسو شیتدپرس، او درباره عقب نشینی و خروج مخالفان بشار اسد از حمص نیز گفت که جنگ سه ساله با خروج از یک شهر تمام نمی‌شود و جنگ با دولت بشار اسد برای دست آوردن یک شهر یا از دست دادن آن نیست.

آقای جربا تاکید کرد که حتی اگر همه مخالفان مسلح نیز شهر حمص را ترک کنند باز هم مردم از حمله‌های هوایی نظامیان بشار اسد در امان نخواهند بود.

آقای جربا برای دیدار با باراک اوباما رییس جمهوری ایالات متحده به آمریکا سفر کرده است.

منابع خبری اعلام کرده‌اند درخواست از دولت آمریکا برای در اختیار گذاشتن سلاح‌های پیشرفته و کمک‌های دیگر به شورشیان سوری، محور سفر احمد جربا به واشینگتن است.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG