لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ فروردین ۱۴۰۲ تهران ۰۵:۰۸

«هیولای» استالین بار دیگر بر فراز شهر پراگ


مجسمه تخریب شده ژوزف استالین در شهر پراگ سال های ۱۹۵۵تا ۱۹۶۲

این هفته مردم شهر پراگ با شگفتی شاهد ظهور دوباره مجسمه ژوزف استالین دیکتاتور شوروی سابق در این کشور بودند.

اما این، تنها نمونکی [ماکتی] از مجسمه اصلی است که زمانی بر فراز شهر پراگ در دل بوستانی به نام لتنا قرار داشت.

این مجسمه در دوران قَدَر قدرتی استالین ساخته شد و در واقع بزرگ‌ترین مجسمه استالین در جهان و حتی بزرگ‌ترین از نوع خود در اروپا به شما می‌آمد.

مجسمه یادبود ژوزف استالین از سال ۱۹۵۵ تا ۱۹۶۲ در محل این پارک قرار داشت و پس از مرگ او جانشینانش با پیش آوردن طرح استالین‌زدایی این مجسمه عظیم را با دینامیت منفجر کردند.

اکنون در جای کنونی این مجسمه یک مترونوم یا تُندانَما (وسیله‏‌ای برای نشان دادن تندی و کندی اثر موسیقی) قرار دارد.

«هیولا»ی استالین باردیگر برفراز شهر پراگ
please wait

No media source currently available

0:00 0:00:50 0:00

اما نمونک مجسمه یادبود استالین، بخشی از فیلمی تلویزیونی است با نام «هیولا» که تلویزیون دولتی جمهوری چک کار تولید آن را به کارگردانی ویکتور پولنسکی بر عهده دارد. در این فیلم تلویزیونی، داستان زندگی اُتاکار شوِتس سازنده این مجسمه روایت می‌شود.

مجسمه‌سازی که با شرکت در یک رقابت طرحش برای ساخت این بنای یادبود پیروز شد؛ اما شب پیش از رونمایی از بنای یادبود استالین خودکشی کرد.

مجسمه یادبود ژوزف استالین از سال ۱۹۵۵ تا ۱۹۶۲ در محل این پارک قرار داشت و پس از مرگ او جانشینانش با پیش آوردن طرح استالین‌زدایی این مجسمه عظیم را با دینامیت منفجر کردند.

فیلم، بیان‌کننده تعهد حرفه‌ای و تصویرکننده تضادهایی است که مجسمه‌ساز به دنبال پذیرفتن این وظیفه بحث‌برانگیز با آن روبه‌رو می‌شود.

آن‌طور که سازندگان این فیلم تلویزیونی گفته‌اند قصد آنها بازسازی کامل مجسمه نیست؛ به گفته آن‌ها به‌غیراز قسمت سر مجسمه در تکمیل بدنه آن از حقه‌های سینمایی استفاده خواهد شد.

XS
SM
MD
LG