لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۸ تهران ۱۶:۴۷

یک سیاستمدار ۸۸ ساله سکولار رییس جمهوری تونس شد


باجی قائد السبسی ۸۸ ساله

نتایج شمارش آراء انتخابات تونس مشخص کرد که باجی قائد السبسی، سیاستمدار کهنه کار سکولار و رییس حزب نداء تونس رییس جمهوری این کشور شده است.

آن‌گونه که خبرگزاری‌ها گزارش داده‌اند آقای قائد السبسی ۸۸ ساله، بیش از ۵۵ درصد کل آراء را به دست آورده است.

منصف مرزوقی، رییس جمهوری موقت تونس، رقیب آقای السبسی در این انتخابات بود.

به گزارش روز دوشنبه ۱۰ دی‌ خبرگزاری فرانسه، کمیسیون عالی مستقل انتخابات تونس میزان مشارکت در انتخابات را بیش از ۶۱ درصد اعلام کرد.

این کمیسیون درصد آراء منصف المروزقی رقیب قائد السبسی را هم حدود ۴۴ درصد اعلام کرد.

در همین حال لوران فابیوس وزیر امور خارجه فرانسه در بیانیه‌ای اعلام کرد که «فرانسه از روند خوب برگزاری انتخابات ریاست جمهوری تونس قدردانی می‌کند».

این انتخابات نخستین انتخاب ریاست جمهوری تونس پس از سرنگونی حکومت زین‌العابدین بن علی است که از زمان استقلال این کشور در سال ۱۹۵۶ آزادانه برگزار می‌شود.

دور اول انتخابات ریاست جمهوری تونس ۲۳ نوامبر امسال برگزار شد ولی به دنبال حائز اکثریت نشدن نامزدهای انتخابات، منصف مرزوقی و باجی قائد السبسی به دور دوم انتخابات راه یافتند که روز ۲۱ دسامبر برگزار شد.

حزب سکولار نداء تونس به رهبری باجی قائد السبسی در انتخابات پارلمانی دو ماه پیش با دست آوردن بیشترین کرسی‌های پارلمان، بر رقیب اصلی خود یعنی جنبش النهضة الاسلامیة پیروز شد.

او پس از انقلاب تونس به تشکیل دولت مکلف شد و تا برگزاری انتخابات مجلس ملی موسسان که نخستین انتخابات آزاد در تاریخ تونس بود، این مسئولیت را برعهده داشت.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG