لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۳ بهمن ۱۴۰۱ تهران ۱۷:۱۰

روز جهانی زن در توئیتر


طرحی از اسد بینا خواهس برای رادیو فردا

​هجدهم اسفند ماه روز جهانی زن در فضای مجازی هم بازتاب گسترده‌ای داشته است و انتشار یافته‌های گوناگونی از وضعیت اشتغال، تحصیل تا مسایلی نظیر نابرابری‌های جنسی و حقوقی مورد توجه کاربران شبکه‌های اجتماعی مانند توئیتر قرار گرفته است.

به نوشته تارنمای خبری و تحلیلی «نیچر»، کمتر از ۱٫۸​ از اعضای مجامع علمی جهانی زن هستند و در بیشتر این مجامع مردان با برتری هشتاد درصدی حضور خود را به ثبت رسانده‌اند.

هفته‌نامه «اکونومیست» در مطلبی با عنوان «جنس ضعیف» می‌نویسد که بر اساس تحقیقات، برخلاف دهه ۱۹۶۰ که پسرها در کسب علم پیشتاز بودند، اکنون نوبت دخترهاست و دخترها در مدرسه و دانشگاه پسرها را پشت سر گذاشته‌اند.

تارنمای «ام‌یوبی» که جایی برای به اشتراک گذاشتن فیلم‌های سینمایی است در اقدامی جالب توجه فهرستی از دست‌اندرکاران زن سینمای جهان را در دسته‌بندی‌های سینمای مستقل، صامت، انیمیشن و... ارایه کرده است. در این دسته‌بندی‌ها از سمیرا مخملباف تا سوفیا کاپولا و آنیژکا هلند فهرست شده‌اند.

این نکته نیز قابل توجه است که لقب پرفروش‌ترین نویسنده برای تمام دوران‌ها به آگاتا کریستی نویسنده انگلیسی داستان‌های جنایی و خالق شخصیت‌های سرشناس هرکول پوآرو و خانم مارپل تعلق گرفته‌است.

در اقدامی جالب توجه، مؤسسه فیلم بریتانیا، ۲۹ دست‌اندرکار زن سینمای جهان را که از آن‌ها با عنوان سینماگران الهام‌بخش نام برده شده انتخاب کرده‌است. در میان این افراد بار دیگر نام سمیرا مخملباف هم به چشم می‌خورد.

شبکه جی‌پلاس که از زیرمجموعه‌های شبکه جهانی الجزیره است، از تلاش گروهی از دختران در مکزیک برای مبارزه با آزارهای خیابانی با استفاده از اسلحه‌ای پلاستیکی که از آن کاغذ و پولک رنگی خارج می‌شود خبر می‌دهد.

این دختران به سمت فرد هتاک شلیک کرده و شروع به خواندن آوازی اعتراضی به سبک پانک راک می‌کنند.

مجله مشهور نشنال جیوگرافیک نیز در گزارشی مصور از مرگ سیصد و سه هزار زن به دلیل مسایل مبتلا به زایمان در سال گذشته در جهان خبر داده و می‌نویسد که بیشتر زنانی که جان خود را از دست داده‌اند از کشورهای در حال توسعه بوده‌اند.

XS
SM
MD
LG