لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ تهران ۰۸:۰۰

مرگ حدود ۱۱ هزار نفر در حوادث رانندگی ایران در هفت ماه


در ۵ سال گذشته بیش از یکصدهزار نفر در حوادث رانندگی در ایران کشته شده‌اند
در ۵ سال گذشته بیش از یکصدهزار نفر در حوادث رانندگی در ایران کشته شده‌اند

بنابر اعلام سازمان پزشکی قانونی ایران، در هفت ماه ابتدایی سال ۹۴، ده هزار و ۵۵۰ نفر در حوادث رانندگی جان خود را از دست داده‌اند.

به گزارش خبرگزاری مهر، در آمار منتشر شده از سوی پزشکی قانونی آمده است که در هفت ماه ابتدایی امسال، استان‌های فارس با ۸۸۷ نفر، خراسان رضوی با ۸۸۰ نفر و تهران با ۷۶۴ نفر بيشترين تعداد مرگ و میر در اثر حادثه رانندگی را در کل کشور داشته‌اند.

همچنین استان‌های ايلام با ۸۸، كهگيلويه و بويراحمد با ۱۰۵ و خراسان جنوبی با ۱۲۹ فوتی كمترين آمار تلفات حوادث رانندگی را در ایران داشته‌اند.

بنابر این گزارش، اگرچه رقم درگذشتگان حوادث جاده‌ای در مقايسه با مدت مشابه سال قبل كه آمار تلفات حوادث رانندگی ۱۰ هزار و ۹۱۰ نفر بود، ۳.۳ درصد كاهش يافته، اما آمار مصدومان حوادث رانندگی با افزایش روبه‌رو بوده است.

در مدت ۷ ماهه ابتدایی سال ۹۴، ۱۹۵ هزار و ۱۴۲ نفر در تصادفات رانندگی مصدوم شدند و به مراكز پزشكی قانونی مراجعه كردند كه ۱۳۹ هزار و ۳۶۱ نفر از آنان مرد و مابقی زن بودند.

اين در حالي است كه آمار مصدومان حوادث رانندگی در مدت مشابه سال قبل ۱۹۳ هزار و ۶۷۵ نفر بوده است.

از كل تلفات حوادث رانندگی سال ۹۴، هشت هزار و ۸۸ نفر مرد و دو هزار و ۴۶۲ نفر زن بوده‌اند. همچنين از كل متوفيات حوادث رانندگی دو هزار ۸۰۴ نفر در محورهای دورن شهری، شش هزار و ۸۹۸ نفر در مسيرهای برون شهری، ۸۰۱ نفر در جاده‌های روستايی و ۴۷ نفر در مسيرهايی نامعلوم جان خود را از دست داده‌اند.

در همین رابطه، روز ۱۱ آذرماه خبرگزاری مهر با انتشار گزارشی اعلام کرد «با آن‌ که تعداد مرگ و میر ناشی از سوانح رانندگی در ایران از سال ۱۳۹۰ سیری نزولی یافته٬ اما در پنج سال گذشته بیش از یکصد هزار نفر در تصادفات رانندگی کشته شده‌اند».

همچنین، پژوهشکده بیمه مرکزی جمهوری اسلامی اعلام کرد که ایران در زمینه سوانح جاده‌ای٬ بین ۱۹۰ کشور جهان، در جایگاه ۱۸۹ ایستاده و تنها سیرالئون در غرب قاره آفریقا از ایران در وضعیت بدتری قرار دارد.

در مقایسه با دیگر کشورهای قاره آسیا هم میزان قربانیان تصادفات رانندگی در ایران ۲۵ برابر ژاپن و دو برابر ترکیه است.

آمار‌ها نشان می‌دهد در دیگر نقاط جهان معمولا به ازای هر ۱۰ هزار خودرو حدود ۹ نفر در اثر تصادف کشته می‌شوند، در حالی که در ایران به ازای همین تعداد خودرو، ۳۷ تن کشته می‌شوند.

از سوی دیگر، مرکز پژوهش‌های مجلس در گزارشی درباره تصادف‌های جاده‌ای در کشور اعلام کرده است که هزینه‌های اقتصادی و اجتماعی تصادفات رانندگی در ایران حدود هشت درصد تولید ناخالص داخلی است.

XS
SM
MD
LG