لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ تهران ۱۳:۵۱

جانشین فرمانده ناجا: خبری از دستگیری عاملان اسیدپاشی اصفهان نیست


حسن هاشمی،‌ وزیر بهداشت ایران در حال معاینه چشمان سهیلا جورکش، ‌قربانی اسید پاشی اصفهان
حسن هاشمی،‌ وزیر بهداشت ایران در حال معاینه چشمان سهیلا جورکش، ‌قربانی اسید پاشی اصفهان

به گفته جانشین فرمانده نیروی انتظامی ایران، فعلا خبری از دستگیری عامل یا عاملان اسیدپاشی اصفهان نیست.

حسین اشتری این مطلب را روز یکم بهمن ماه در حاشیه یک نشست اعلام کرد. پیشتر هم اسماعیل احمدی‌مقدم،‌ فرمانده نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران گفته بود که «موضوع اسیدپاشی اصفهان فعلا به نتیجه نرسیده است.»

موضوع اسیدپاشی‌ها به گروهی از زنان در اصفهان، پس از گذشت بیش از سه ماه هنوز فرجامی نیافته و خبری از دستگیری عامل یا عوامل آن نیز منتشر نشده است.

آقای احمدی مقدم، در اظهار نظر دیگری هم به خبرنگاران گفته بود که طرح پرسش درباره اسیدپاشی‌های اصفهان «نا‌امنی روانی» ایجاد می‌کند.

در همین رابطه، حسین ذوالفقاری، معاون امنیتی وزیر کشور ایران هم چندی پیش، ضمن اشاره به این که هنوز مظنونان اصلی اسیدپاشی‌های اصفهان شناسایی نشده‌اند از بررسی «۱۹۱ هزار» نفر برای شناسایی عوامل این جنایت خبر داد و اعلام کرد که نمی‌توان درباره خروج متهم اصلی از کشور با «قاطعیت» سخن گفت.

به گفته این مقام، علاوه بر بررسی ۱۹۱ هزار نفر از «یک قشر»، موتورسیکلت‌های مشکی‌رنگ اصفهان، همه پرونده‌های طلاق و «تمام بیماران روانی اصفهان» برای شناسایی عوامل اسیدپاشی‌های زنجیره‌ای در این شهر بررسی شده است.

همه این‌ها در حالی است که مهدیه گلرو، عضو کانون شهروندی زنان و از شرکت‌کنندگان در تجمع اعتراضی به اسیدپاشی‌های اصفهان، همچنان در بازداشت به سر می‌برد.

عیادت وزیر بهداشت از قربانی اسیدپاشی

وزیر بهداشت ایران چند روز پیش با حضور در بیمارستان فوق تخصصی چشم پزشکی، ضمن عیادت از قربانی اسیدپاشی، اعلام کرد که «وزیر کشور مکرر پیگیر وضعیت شناسایی و دستگیری عاملان اسیدپاشی اصفهان هستند.»

حسن هاشمی، وزیر بهداشت ایران همچنین ضمن تشریح روند درمانی سهیلا جورکش گفت: «تاکنون تعداد زیادی عمل جراحی بر روی چشم و پوست مصدوم انجام شده و تمام تلاش‌ها برای حفظ چشم بود؛ چون قرنیه هر دو چشم دچار سوراخ شدگی است و بخش عمده استحکامات چشم هم آسیب دیده است.»

آقای هاشمی در پاسخ به این سئوال که آیا شخص رئیس جمهور شما را پیگیر وضعیت قربانی اسیدپاشی کردند، اعلام کرد: «آقای رئیس جمهور ما را مامور کردند برای همه مردم ایران خدمات سلامت را با کیفیت مطلوب مهیا کنیم و این جزو وظیفه ماست و باید انجام بدهیم؛ البته این موضوع ابعاد دیگری نیز دارد و نباید رها شود.»

آقای هاشمی در ادامه در ارتباط با موارد دیگری از حوادث اسید پاشی بعد از حادثه اصفهان، گفت که «مواردی بوده که به من گزارش دادند و بیشتر شخصی و خانوادگی بوده است.»

وزیر بهداشت همچنین از تقبل هزینه‌های درمانی مصدوم اسیدپاشی توسط دولت خبر داد و اعلام کرد: «حتی اگر نیاز باشد، برای ادامه روند درمان به خارج از کشور بروند، هزینه‌ها تامین خواهد شد. اما آنچه مسلم است فعلاً نیازی به اعزام نیست.»

XS
SM
MD
LG