لینک‌های قابلیت دسترسی

یکشنبه ۲ مهر ۱۳۹۶ تهران ۰۷:۵۰

گرچه گزارش برخی خبرگزاری‌های ایران به نقل از مسئولان کمپانی اپل حاکی از این است که این شرکت در ایران نمایندگی ندارد،‌ رئیس مرکز اصناف کشور می‌گوید یک شرکت ایرانی توانسته است مجوز نمایندگی رسمی اپل در ایران را از این مرکز دریافت کند.

محمدحسن نکویی‌مهر، رئیس مرکز اصناف و بازرگانان ایران، روز شنبه، ۱۰ آبان، در گفت‌وگو با خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، اعلام کرد که شرکت «وقایع‌گستر فارس» پس از گذراندن مراحل قانونی توانسته مجوزهای لازم در زمینه نمایندگی رسمی اپل در ایران را اخذ کند.

این در حالی است که چندی پیش رئیس مجمع واردات ایران در واکنش به ادعای شرکت «وقایع‌گستر فارس» مبنی بر دارا بودن عنوان «نماینده رسمی اپل در ایران»، گفته بود که «این شرکت به دروغ اعلام کرده که نمایندگی رسمی اپل است و این مسئله باید از طریق مجمع امور اصناف پیگیری شود».

گزارش روز چهارشنبه گذشته روزنامه آمريکايی وال استريت جورنال نیز تنها حاکی از این بود که شرکت اپل در حال انجام «گفت‌وگوهای مقدماتی» با تهران است تا «در صورت رفع تحريم‌های بين‌المللی» امکان فروش رسمی محصولات خود در ايران را پيدا کند.

با این حال،‌ شرکتی به نام «وقايع‌گستر فارس»، روز پنج‌شنبه، ۲۴ مهر، طی مراسمی رسمی اعلام کرد که نخستين فروشگاه رسمی محصولات اپل در ايران را در تهران افتتاح کرده و این شرکت، به عنوان اولين «واردکننده و نماينده رسمی محصولات اپل در ايران» معرفی شد.

در پی اظهارات محمدحسین برخوردار، رئیس مجمع واردات، ‌محمدحسن نکویی‌مهر، رئیس مرکز اصناف و بازرگانان، به این مسئله واکنش نشان داد و تلویحا اشاره کرد که ممکن است کمپانی اپل در ایران نمایندگی داشته باشد، اما به دلیل تحریم‌ها اعلام نکند.

او گفت: «ما طبق دستورالعمل‌های خودمان کار می‌کنیم و ممکن است خیلی از شرکت‌ها در شرایط تحریم عنوان کنند که نمایندگی ندارند؛ این در حالی است که این نمایندگی می‌تواند از شرکت‌های واسطه نیز گرفته شود.»

به گفته رئیس مرکز اصناف و بازرگانان، در ایران هر شرکتی که با شرکت‌های واسطه‌ معتبر قرار‌داد داشته باشد و بتواند خدمات پس از فروش ارائه دهد، قانونی است و می‌تواند فعالیت کند.

رسمی بودن شرکت «وقایع‌گستر فارس» به عنوان نماینده «اپل» در ایران در حالی اعلام شده است که پیشتر خبرگزاری ايسنا در گزارشی نوشته بود که مسئولان شرکت «اپل» داشتن نمايندگی در ايران را تکذيب کرده‌اند.

طی چند سال گذشته، به خاطر اعمال تحريم‌های گسترده بين‌المللی، محصولات شرکت‌های آمریکایی مانند «اپل»، توسط فروشندگان غیررسمی در بازار ایران به فروش می‌رسد.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG