لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ مهر ۱۴۰۲ تهران ۰۵:۰۳

احمد خاتمی: جریان «نفوذ» در ایران کنسرت موسیقی برگزار می‌کند


احمد خاتمی از مخالفان جدی برگزاری کنسرت موسیقی در ایران است

احمد خاتمی، یکی از اعضای مجلس خبرگان رهبری، با بیان اینکه «برگزاری کنسرت‌های موسیقی، دینداری مردم را کم می‌کند»، این‌گونه اظهارنظر کرد که «جریانی که کنسرت موسیقی برگزار می‌کند، جریان نفوذ است.»

به گزارش خبرآنلاین، احمد خاتمی روز ۲۰ آذر در نماز جمعه شهر رفسنجان گفت: «هر جریانی هم که بخواهد دینداری مردم را کم کند مانند برگزاری کنسرت‌های موسیقی، جریان نفوذ است، نباید بیت‌المال خرج کنسرت‌های غفلت‌آور از خدا شود.»

وی تأکید کرد: ‌«خدا اجازه نمی‌دهد که از بودجه بیت‌المال برای کنسرت‌هایی که در آن‌ها خدا فراموش شود، خرج شود؛ بنابراین ما نیز مخالف برگزاری کنسرت‌هایی هستیم که از بودجه بیت‌المال استفاده می‌شود.»

آقای خاتمی با بیان این‌که «نفوذ سیاسی، اقتصادی و بدتر از آن نفوذ فرهنگی وجود دارد»، گفت: «هر جریانی که در پی کاستن نفرت مردم نسبت به آمریکا باشد نفوذی است.»

احمد خاتمی در ادامه با اشاره به اینکه رهبر جمهوری اسلامی «از عید فطر تاکنون ۸۰ بار واژه نفوذ را مطرح کرده است»، اعلام کرد:‌ «بعضی از واژه نفوذ می‌ترسند و تا می‌گوییم نفوذ، می‌گویند استفاده ابزاری می‌شود و بعضی هم از این‌که بحث نفوذ باز شود هراس دارند.»

آیت‌الله علی خامنه‌ای، پس از توافق اتمی وین در تابستان گذشته بارها درباره تلاش آمریکا برای «نفوذ» در ایران هشدار داده است.

در پی این هشدارها چندین روزنامه‌نگار به دست اطلاعات سپاه بازداشت شدند و سپاه پاسداران نیز اعلام کرد که «اعضای یک شبکه نفوذی دولت‌های غربی» را نیز دستگیر کرده ‌است.

در مقابل، حسن روحانی رئیس جمهوری ایران، در سیزدهم آبان ماه، در واکنش به انتشار خبر دستگیری افرادی که سپاه پاسداران انقلاب اسلامی آنان را اعضای شبکه نفودی دولت‌های غربی خوانده بود، ‌اعلام کرد که « نباید عده‌ای با کلمه نفوذ بازی کنند.»

اما احمد خاتمی، روز جمعه در ادامه سخنانش در رفسنجان با انتقاد از برگزاری کنسرت موسیقی در ایران آن را به «جریان نفوذ» نسبت داد.

احمد خاتمی و همچنین احمد علم‌الهدی، امام جمعه مشهد، از جدی‌ترین مخالفان برگزاری کنسرت و ترویج موسیقی در ایران هستند.

آقای خاتمی خرداد سال ۹۳ در مراسمی مذهبی با اشاره به برگزاری برخی کنسرت‌های موسیقی در ایران گفته بود که این کنسرت‌ها «غلط، قهر با خدا و اقدامی ضد فرهنگی» است.

احمد خاتمی همچنین فروردین ماه امسال، در اظهارنظری درباره یک آلبوم موسیقی، با تاکید بر تک‌خوانی خواننده زن، ‌اعلام کرده بود که انتشار این آلبوم و مجوز صدور آن، در راستای اهداف انقلاب اسلامی نبوده است.

پیشتر، احمد علم‌الهدی هم اجرای کنسرت موسیقی را «مطرب‌بازی» نامیده و سال گذشته در یکی از خطبه‌های بعد از نماز جمعه شهر مشهد، اعلام کرد که «اباحه‌گری و تک‌خوانی زنان و توسعه موسیقی در راستای منافع دشمنان اسلام و نظام است.»

پس از روی کار آمدن دولت حسن روحانی، لغو کنسرت‌های موسیقی بارها خبرساز شده ‌است.

در همین رابطه، پیروز ارجمند، مدیرکل پیشین دفتر موسیقی، ۱۳ تیر ماه امسال و یک روز پیش از استعفای خود خبر داده بود که در سال نود و سه، ۲۱ کنسرت لغو شده ‌است.

آخرین مورد لغو یک اجرای موسیقی، به منتفی شدن اجرای ارکسترسمفونیک در اختتامیه مسابقات کشتی در تهران مربوط می‌شود. این اجرا به دلیل مخالفت با نوازندگی زنان بر روی صحنه، لغو شد.

XS
SM
MD
LG