لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۰ تهران ۲۱:۰۰

«عصبانی نیستم» بازهم سانسور می‌شود؛ اکران به تعویق افتاد


با این‌که قرار بود فیلم سینمایی «عصبانی نیستم» از چهارشنبه این‌هفته در سینماهای ایران روی پرده برود، ‌اما بنا بر گفته وزیر ارشاد،‌ اکران این فیلم به تعویق افتاده است.

علی جنتی،‌ وزیر ارشاد، در تازه‌ترین اظهار نظرش درباره اکران فیلم پرحاشیه «عصبانی نیستم» امروز شنبه، ۱۷ آبان در گفت‌وگو با ایسنا، با اعلام این‌که این فیلم این هفته اکران نمی‌شود، گفت: «قرار شده آخرین اصلاحات لازم اعمال شود و بعد من فیلم را ببینم که آیا این اصلاحات کافی است یا نه و اشکالات مورد نظر آقایان در آن حل شده است یا خیر.»

به گفته علی جنتی،‌ «اگر این فیلم با اصلاحات لازم آماده شود، اکران خواهد شد.»

پیش‌تر برخی رسانه‌ها از جمله صفحه رسمی فیس‌بوک این فیلم،‌ از آغاز نمایش عمومی «عصبانی نیستم» از روز چهارشنبه ۲۱ آبان خبر داده بودند.

از سوی دیگر،‌ وزیرارشاد درباره نظرنهایی برخی نمایندگان مجلس که نسبت به اکران این فیلم و چند اثر دیگر، موضع منفی داشتند، ‌گفته است: « آقای دکتر ایوبی خودشان با اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس گفت‌و‌گو کرده‌اند، همه موارد را توضیح دادند و عموما نمایندگان مجلس و مرکز پژوهش‌ها اشکالی در این فیلم‌ها نمی‌بینند. فقط آقایان درباره فیلم عصبانی نیستم انتقاداتی دارند و به آنها گفته شده ما اصلاحات لازم را اعمال خواهیم کرد.»

فیلم سینمایی «عصبانی نیستم» به کارگردانی رضا درمیشیان،‌ داستان دانشجوی ستاره‌داری است که از دانشگاه اخراج شده و به دنبال پیدا کردن شغلی مناسب جهت راضی کردن پدر دختر مورد علاقه‌اش برای موافقت با ازدواج آنهاست. در این فیلم در کنار خط اصلی قصه،‌ اشاراتی هم نسبت به وعده‌های محمود احمدی‌نژاد در طول سال‌های مدیریتش بر کشور،‌ وضعیت دانشجویان اخراجی و برخی حوادث سیاسی این سال‌ها می‌شود.

البته به نظر می‌رسد تمام اشارات سیاسی این فیلم،‌ باتوجه به سانسور حدود ۲۰ دقیقه از آن، ‌حذف شده باشند. ضمن آنکه پیش‌تر، حجت‌الله ایوبی،‌ رئیس سازمان سینمایی، در مورد این فیلم گفته بود که بعد از جرح و تعدیل‌های صورت گرفته، ‌«عصبانی نیستم» از یک فیلم سیاسی تبدیل به یک اثر اجتماعی شده است.

«عصبانی نیستم»، سال گذشته در جشنواره فجر به نمایش درآمد و با واکنش‌های متفاوتی مواجه شد. کارگردان این اثر بنا به درخواست مدیران جشنواره، ‌فیلمش را برای جلوگیری از ایجاد حاشیه، ‌از داوری جشنواره خارج کرد تا جوایزی که به گفته برخی اعضای هیات داوران قرار بود به عوامل «عصبانی نیستم» برسد، ‌نصیب دیگر فیلم‌ها شود.

چند ماه پیش بود که با ثبت قرارداد اکران این فیلم در شورای صنفی نمایش، قرار شد تا «عصبانی نیستم» از نیمه‌های آبان ماه روی پرده برود.

چند روز پس از اعلام قطعی شدن نمایش این فیلم، ‌فشار برخی جریانات و سایت‌های تندرو به منظور وادار کردن وزارت ارشاد برای توقیف این فیلم آغاز شد. پس از مدتی کار به مجلس هم کشیده شد و برخی از نمایندگان به خصوص بعضی از اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس با نوشتن نامه‌ای خطاب به سازمان سینمایی خواستار جلوگیری از نمایش فیلمِ به گفته آنها حامی فتنه «عصبانی نیستم» شدند.

از آن زمان تاکنون،‌ کشمکش میان برخی‌ نمایندگان مجلس و وزارت ارشاد بر سر اکران این اثر و چند فیلم دیگر، ‌هم‌چنان ادامه دارد.

در همین رابطه،‌ علی جنتی،‌ پیش‌تر گفته بود که: «ما بر اساس تشخیص خودمان عمل می‌کنیم و قرار نیست هرکسی برای ما تعیین تکلیف کند.»

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG