لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۷ مهر ۱۴۰۲ تهران ۱۳:۳۳

خرید خدمت سربازی برای غایبان در مجلس تصویب شد


نمایندگان مجلس شورای اسلامی ایران، بندی از لایحه بودجه سال ۹۴ را تصویب کردند که بر مبنای آن، مشمولان غایب بیش از ۸ سال، ‌امکان خرید سربازی و معافیت از آن را پیدا کنند.

به گزارش مهر،‌ در جلسه علنی روز یکشنبه سوم اسفند مجلس شورای اسلامی، بررسی بندهای درآمدی لایحه بودجه در دستور کار مجلس قرار گرفت و نمایندگان با تصویب بندی به دولت اجازه دادند تا کلیه مشمولان خدمت وظیفه عمومی را که بیش از هشت سال غیبت دارند، با پرداخت جریمه مدت زمان غیبت، معاف کنند.

این جرایم برای غایبان زیر دیپلم ۱۰ میلیون تومان،‌ دیپلم ۱۵ میلیون تومان، فوق دیپلم ۲۰ میلیون تومان، لیسانس ۲۵ میلیون تومان، فوق لیسانس ۳۰میلیون تومان، دکترای غیرپزشکی ۳۵ میلیون تومان، دکترای پزشکی ۴۰ میلیون تومان و پزشکان متخصص و بالاتر ۵۰ میلیون تومان است که با پرداخت این جرایم، این دسته از افراد از خدمت سربازی معاف می‌شوند.

بر اساس تبصره این بند مقرر شد که به ازای هر سال غیبت مازاد در هشت سال، ۱۰ درصد به مبالغ جریمه پایه اضافه و مدت غیبت بیش از ۶ ماه، یک‌سال محسوب شود.

همچنین طبق تبصره دیگر این بند، برای مشمولان متاهل ۵ درصد و برای مشمولان دارای فرزند نیز به ازای هر فرزند ۵ درصد از مجموع مبلغ جریمه کسر خواهد شد.

در جریان بررسی این بند، برخی نمایندگان مجلس مانند حمید رسایی، مهدی کوچک‌زاده و نادر قاضی‌پور معتقد بودند که این بند مغایر با اصل ۳ قانون اساسی مبنی بر رفع تبعیض و ایجاد امکانات عادلانه است.

حمید رسایی در این باره گفت: «آن‌چه که می‌خواهیم تصویب کنیم، بر خلاف قانون است و حتی افرادی که سرباز هستند می‌توانند با پرداخت مبلغی معافیت بگیرند که این خلاف امنیت ملی است.»

آقای رسایی اعتقاد داشت که این بند بزنگاه مجلس است که مجلس باید برای جلوگیری از بدبینی افکار عمومی درست رفتار کند.

آقای کوچک‌زاده هم اعلام کرد: «ما مخالف حل مشکل ۲ میلیون نفر مشمولان غایب نیستیم، اما با این قانون و جریمه ها مشکل بیشتر از ۱۵۰ هزار نفر از مشمولان غایب حل نخواهد شد.»

در ادامه پیشنهادات متعددی برای حذف کل این بند مطرح شد، اما رضا طلایی‌نیک، معاون پارلمانی وزارت دفاع، مخالف حذف این بند بود و گفت: «ما اولین کشور از نظر بنیه دفاعی در منطقه هستیم، اما از نظر بودجه دفاعی در رتبه هشتم قرار داریم.»

او با تاکید بر لزوم جبران کسری بودجه وزارت دفاع اعلام کرد: «می توان از این بودجه برای کمک به رفع مشکلات معیشتی سربازان مشمول استفاده کرد.»

در ادامه علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به این اخطارها معتقد بود که: «این بند به معنای خرید سربازی نیست بلکه به معنای جریمه مشمولان غایب و مانند جریمه مالیاتی که بر اساس بهره‌مندی افراد متفاوت است، جریمه مشمولان غایب نیز بر اساس بهره‌مندی افراد متفاوت خواهد بود.»

پیشتر، عباسعلی منصوری، عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس ایران، تعداد مشمولان غایب خدمت سربازی با مدت غیبت بیش از ۱۰ سال را بیش از «دو میلیون و ۴۰۰ هزار نفر» اعلام کره بود.

آقای منصوری، همچنین گفته بود که «۳۰۰ هزار نفر» ایرانیِ تحصیل کرده در خارج از کشور به دلیل غیبت از سربازی نمی‌توانند به ایران بازگردند.

گفته‌های این نماینده مجلس در حالی بود که ابوذر ندیمی، دیگر نماینده مجلس، در یک مناظره، تعداد مشمولان غایب خدمت سربازی با مدت غیبت بیش از ۱۰ سال را بین یک و نیم تا دو میلیون نفر اعلام کرده بود.

موسی کمالی، معاون ستادکل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی، نیز روز ۲۲ آذر گفته بود: «یک میلیون و ۵۰۰ هزار جوان داریم که متولد ۱۳۵۵ به بعد هستند و تاکنون تکلیف نظام وظیفه آن‌ها روشن نشده است.»

طرح خرید خدمت سربازی پیش از این در سال ۷۷ در ایران اجرا شد اما این طرح در‌‌ نهایت درسال ۷۹ و به دنبال مخالفت ستاد کل نیروهای مسلح متوقف شد.

XS
SM
MD
LG