لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۰ بهمن ۱۴۰۱ تهران ۰۶:۳۸

«متقی، به عنوان خبرنگار ایسکانیوز به سوئیس رفته است»


امير حسين متقی

وزارت خارجه ايران اعلام کرد امير حسين متقی، خبرنگار پيشين سايت ايسکانيوز، به عنوان خبرنگار اين خبرگزاری، برای پوشش خبری مذاکرات هسته‌ای جمهوری اسلامی، به اين وزارت‌خانه معرفی شده است.

گفته می‌شود اميرحسين متقی که برای پوشش خبری مذاکرات هسته‌ای به سوئيس سفر کرده، از اين کشور درخواست پناهندگی کرده است.

علی قربانی، مديرعامل ايسکانيوز پيش از اين در مصاحبه با تسنيم اعلام کرده بود که آقای متقی پس از انتشار عکسی از خود در سوئيس، در کنار يک خبرنگار زن خارجی در صفحه اينستاگرامش، از اين خبرگزاری اخراج شده است.

با اين همه در بيانيه وزارت خارجه جمهوری اسلامی آمده است که «خبرگزاری ايسکانيوز پس از انتشار خبر درخواست پناهندگی يکی از دو فرد معرفی شده، طی نامه ای در تاريخ ۹۴/۱/۴ خطاب به حوزه رسانه ای وزارت امور خارجه قطع همکاری با فرد مذکور را اعلام کرده است.»

ايسکانيوز پيش از اين اعلام کرده بودکه آقای متقی فاقد هرگونه حکم در خبرگزاری بوده و با هزينه شخصی خود در محل مذاکرات حضور داشته است.

سحام نيوز به نقل از منابع خبری خود نوشته است که امير حسين متقی، پس از درگيری تلفنی شفاهی با مديرعامل ايسکانيوز بر سرگذاشتن «عکس سلفی با خبرنگار سی سی تی وی» در صفحه اينستاگرام خود و تهديد سپاه پاسداران مبنی بر بازداشت وی، اقدام به ارائه درخواست پناهندگی کرده است.

اطلاعيه وزارت خارجه ايران نيز در حالی منتشر شده است که به نوشته سايت سحام نيوز امير حسين متقی پيش از سفر به سوئيس، چند بار به وزارت اطلاعات احضار شده بود. اين خبرنگار عکسی از يک ساختمان در خيابان ابوذر غفاری شمالی در تهران را منتشر کرده و نوشته است: «ديگر از اين در رد نمی‌شوم.»

در گزارش سحام نيوز اين ساختمان متعلق به وزارت اطلاعات معرفی شده و از دوستان آقای متقی نقل شده که او گفته بوده که اگر دوباره احضار شود ديگر به آنجا نخواهد رفت تا مجبور شوند او را دستگير کنند.

هم‌زمان با اعلام خبر پناهندگی‌ متقی به سوئيس، وی در گفت و گو با عليرضا نوری‌زاده در تلويزيون ايران فردا به سوابق حضور خود در ستاد انتخابات حسن روحانی و نيز اختلافات بيت آيت‌الله خامنه‌ای با حسن روحانی اشاره کرده است. وب سايت خبری انتخاب اما اين موضوع را تکذيب کرده و نوشته است که وی با حمايت «برخی افراد» خبرنگار همراه ستاد در سفرهای استانی بوده است. اين وب سايت همچنين نوشته است:« همکاران اين فرد در ايسکانيوز می گويند وی ماهها به دليل عدم خوشنامی در رسانه ها بيکار بود و با فشار و لابی برخی افراد، در مجموعه ايسکا به اين مجموعه اضافه شد.»

وب سايت سحام نيوز اما نوشته است که متقی سابقه فعاليت در خبرگزاری مهر، باشگاه خبرنگاران جوان، روزنامه اعتماد، روزنامه بهار و راديو و تلوزيون ايران و روزنامه فرهيختگان را در کارنامه خود داشته است.

XS
SM
MD
LG