لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۲ مهر ۱۴۰۲ تهران ۰۹:۵۶

دی‌کاپریو سرانجام اسکار گرفت؛ «اسپات لایت» بهترین فیلم شد


لئوناردو دی‌کاپریو پس از دریافت اسکار در کنار جولین مور

لئوناردو دی‌کاپریو سرانجام برای بازی در فیلم «از گور برگشته»‌ توانست جایزه اسکار را از آن خود کند. او پیش از این فیلم، ۴ بار برای بازیگری، نامزد دریافت اسکار شده بود.

برگزیدگان اسکار هشتاد و هشتم بامداد روز دوشنبه ۱۰ اسفند، در لس‌آنجلس آمریکا معرفی شدند.

در این مراسم، فیلم «اسپات لایت» توانست اسکار بهترین فیلم را از آن خود کند. این فیلم به کارگردانی تام مک کارتی همچنین جایزه بهترین فیلمنامه را نیز دریافت کرد.

اسکار بهترین کارگردانی هم به آلخاندرو گونزالس ایناریتو برای فیلم «از گور برگشته» اهدا شد. امسال آقای ایناریتو برخلاف دوره گذشته در به‌دست آوردن اسکار بهترین فیلم، ناکام بود.

جایزه بهترین فیلمبرداری هم به فیلم «از گور برگشته» اهدا شد. این سومین سال متوالی است که امانوئل لوبزکی جایزه اسکار بهترین فیلمبرداری را به خود اختصاص می‌دهد و از این حیث، یک رکورد از خود برجای می‌گذارد.

دیگر جایزه فیلم «از گور برگشته»،‌ یک طلسم شکنی برای مراسم اسکار بود.

لئوناردو دی‌کاپریو که پیش از این فیلم، بار۴ نامزد اسکار بازیگری شده بود، بالاخره توانست مجسمه طلایی را از آن خود کند.

این بازیگر در سال‌های گذشته برای فیلم‌های «گرگ وال استریت»، «الماس خونین»، «هوانورد» و «چه چیزی گلبرت گریپ را آزار می‌دهد» نامزد دریافت اسکار شده بود.

بری لارسن برای فیلم «اتاق» اسکار بازیگر نقش اول زن را دریافت کرد
بری لارسن برای فیلم «اتاق» اسکار بازیگر نقش اول زن را دریافت کرد

بری لارسن همچنان که در گلدن گلوب جایزه بهترین بازیگر نقش اول زن را گرفته بود، در مراسم اسکار هم به‌خاطر فیلم «اتاق» اسکار را به‌دست آورد.

از سوی دیگر، به‌خاطر جایزه‌ای که سیلوستر استالونه برای فیلم «کرید» در گلدن گلوب گرفت، تصورها براین بود که اسکار بهترین بازیگر نقش دو مرد هم به او می‌رسد، ‌اما این جایزه به مارک ریلانس برای فیلم «پل جاسوس‌ها» تعلق گرفت.

همچنین جایزه بهترین بازیگر نقش مکمل زن به آلیشا ویلکاندر برای فیلم «دختر دانمارکی» تعلق گرفت.

در مراسم اسکار امسال، بیشتری سهم از جایزه‌ها را فیلم «مدمکس:جاده خشم» از آن خود کرد. این فیلم توانست شش اسکار بهترین تدوین صدا، میکس صدا، تدوین، گریم، طراحی صحنه و طراحی لباس را از آن خود کند.

در این مراسم همچنین اسکار بهترین فیلمنامه اقتباسی هم به فیلم «بیگ شورت» رسید.

«اکس ماکینا» اسکار بهترین جلوه‌های ویژه را دریافت کرد. اسکار بهترین انیمیشن بلند هم به فیلم «پشت و رو» اهدا شد.

در ادامه هشتاد و هشتمین مراسم اسکار، جایزه بهترین فیلم خارجی به لاسلو نمش برای کارگردانی فیلم «پسر شائول» از مجارستان اهدا شد.

همچنین جایزه بهترین مستند بلند هم به فیلم «amy» درباره زندگی و مرگ ایمی واینهاوس،‌ خواننده بریتانیایی تعلق گرفت.

در مراسم امسال، سرانجام انیو موریکونه، ‌آهنگساز بزرگ تاریخ سینما، ‌برای ساخت موسیقی متن یک فیلم سینمایی، توانست جایزه اسکار را از آن خود کند. آقای موریکونه که پیش از این به‌خاطر یک عمر فعالیت هنری یک اسکار افتخاری گرفته بود، جایزه بهترین موسیقی متن را برای فیلم «هشت نفرت انگیز» دریافت کرد. او پیشتر ۵ بار برای دریافت اسکار نامزد شده بود.

سم اسمیت هم با ترانه «The Writing's on the Wall» که در فیلم «اسپکتر»، تازه ترین فیلم جیمز باند خوانده بود، اسکار بهترین ترانه اورجینال را دریافت کرد.

XS
SM
MD
LG