لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ تهران ۰۶:۴۰

سفر صالحی به جمهوری چک برای مذاکره درباره «ایمنی هسته‌ای»


علی اکبر صالحی، رییس سازمان انرژی اتمی ایران، برای دیداری دو روزه به جمهوری چک سفر کرده و مذاکراتش با مقام‌های این کشور اروپای مرکزی در زمینه ایمنی هسته‌ای را آغاز کرده است.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، با برداشته شدن تحریم‌های بین‌المللی علیه تهران، رییس سازمان انرژی اتمی ایران روز دوشنبه ‌۱۳ اردیبهشت وارد پراگ شد.

وزارت خارجه جمهوری چک می‌گوید که محور سفر آقای صالحی گسترش روابط دو جانبه در زمینه همکاری‌های اتمی است.

مقام‌های پراگ معتقدند که این‌گونه همکاری‌ها به کنترل بین‌المللی برنامه هسته‌ای ایران کمک می‌کند. برپایه این گزارش، ایران قصد دارد برای بهبود برنامه هسته‌ای غیرنظامی خود از کشورهای اروپایی کمک بگیرد.

لوبومیر‌ زائورالک، وزیر امور خارجه جمهوری چک، روز دوشنبه پس از دیدار و گفت‌و‌گو با علی اکبر صالحی گفت، همکاری‌های هسته‌ای با ایران «فرصت بزرگی است» اما به جزئیات این همکاری‌ها اشاره‌ای نکرد.

جمهوری چک برای تولید انرژی، به صورت گسترده‌ای به انرژی هسته‌ای وابسته است و دراین راستا قصد ساختن راکتورهای بیشتری را دارد.

خبرگزاری جمهوری اسلامی، ایرنا، در مورد سفر علی اکبر صالحی نوشته است که در دیدار وی با همتای چکی خود تقویت مناسبات فیمابین و بررسی زمینه‌های همکاری جدید از جمله همکاری‌های هسته‌ای مورد بررسی قرار گرفت.

معاون رییس جمهوری ایران با اشاره به توافق هسته‌ای ایران و شش قدرت جهانی در تیرماه گذشته، گفت «اکنون فرصت تازه‌ای در مقابل ما است».

آقای صالحی روز دوشنبه همچنین با بوهوسلاو سوبوتکا، نخست‌وزیر جمهوری چک به گفت‌و‌گو نشست و از انستیتوی تحقیقات هسته‌ای در منطقه «رز» در نزدیکی پراگ نیز بازدید کرد.

به گزارش آسوشیتدپرس، آقای صالحی پس از دیدار از انستیتوی هسته‌ای این کشور گفت که «از میزان پیشرفت دانشمندان هسته‌ای چک در مورد این تکنولوژی بسیار حساس و مهم واقعا متحیر و شگفت زده شده‌ام».

رییس سازمان انرژی اتمی ایران همچنین گفت: «ما تصمیم گرفته‌ایم که با آغاز چند پروژه به همکاری بپردازیم و سپس سپس دامنه همکاری‌ها را بیشتر و بیشتر گسترش دهیم».

او از همکاری در زمینه ایمنی هسته‌ای به عنوان یکی از این‌گونه همکاری‌ها اشاره کرد و افزود ایران می‌خواهد با استفاده از تجربیات جمهوری چک در این مورد ایمنی اتمی را بهسازی کند.

XS
SM
MD
LG