لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۶ خرداد ۱۴۰۱ تهران ۲۱:۲۴

«رویای» نوجوان بیمار ایرانی در اسرائیل


نوجوان ایرانی که تومور مغزی دارد و در اسراییل بستری است، آرزو داشت تا در مسجدی در اورشلیم، بیت المقدس، نماز بخواند. (عکس:RFE/RL)

نوجوان بيمار ايرانى مبتلا به سرطان پيشرفته مغزى، كه درهفته هاى گذشته براى درمان به اسرائيل آورده شد، از مسجد الاقصى ديدار كرد، همراه با والدينش نمازخواند و زيارت كرد.


اين نوجوان با آمبولانس اسرائيلى و همراهى تيمى از پزشكان و امدادگران اسرائيلى از تل آويو به اورشليم، بیت المقدس، انتقال يافته بود.


آمبولانس با رسيدن به اورشليم، بیت المقدس، به سوى اماكن باستانى رفت و ساعتى قبل از نمازجمعه مسلمانان است، كنار مساجد اسلامى رسيد.


چون امدادگران و پزشكان يهودى به دستور روحانيون مسلمان نمى توانند وارد صحن مساجد شوند، امدادگران مسلمان درون مساجد اين نوجوان را همراهى كردند.


در تمام اين مدت، تيم پزشكان و امدادگران يهودى در نزدیکی درب ورودى مساجد به انتظار ايستاده بود تا اگر حال اين نوجوان وخيم شود، او را فورا به آمبولانس ويژه انتقال دهند.


هنگامى كه سرطان مغزى اين نوجوان درايران رو به وخامت نهاد، خانواده وى به تركيه رفتند و در آنجا، پزشكان به آنها گفتند که بهترين مكان براى بسترى و احتمالا درمان اين نوجوان، بيمارستان هاى اسرائيل است.


وزارت امور خارجه اسرائيل در تركيه براى اين نوجوان بيمار و خانواده همراهش اجازه ورود صادر كرد و بيش از يك هفته قبل، اين نوجوان و خانواده اش به تل آويو رفتند.


مادر نوجوان ايرانى در گفت و گو با پزشكان اسرائيلى از «آرزوى نمازگزارى و نيايش وی در مساجد اسلامى اورشليم، بیت المقدس» گفت و هنگامى كه پزشكان اين موضوع را در مصاحبه اى با خبرنگاران يك شبكه تلويزيونى اسرائيل مطرح كردند، اين شبكه، برنامه اى براى برآورده كردن اين آرزو ترتيب داد؛ برنامه ای به نام «روياى ايرانى».


نوجوان ايرانى در روزهاى گذشته به موضوع داغى براى رسانه هاى اسرائيلى تبديل شده است. تلويزيون اسرائيل با همكارى صليب سرخ آن كشور و روساى بيمارستان «تل هشومر» در تل آويو که این نوجوان در آن بستری است، ترتيبات لازم را دادند تا «روياى ايرانى» تحقق پيدا كند.


والدين اين نوجوان به تلويزيون اسرائيل گفتند دربازگشت به ايران به همه خواهند گفت چگونه رويای فرزندشان برآورده شد.


پرستاران بیمارستان تل هشومر، اين نوجوان ايرانى را با نام عبرى «روعى» صدا مى كنند، كه درعبرى به مفهوم «چوپان من» و يكى از لقب هاى موسى، پیامبر یهودیان، است.


نام واقعى اين نوجوان ايرانى براى رسانه ها نامشخص است.


متخصصان بیمارستان تل هشومر درمبارزه با سرطان شهرت جهانى دارند.


آنها مى گويند: «روعى فعلا ازمرگ نجات يافته است، اما اميدى نيست كه كاملا به زندگى عادى بازگردد و بطور قطعى درمان شود.»


روعى دربخش بازتوانى در تل هشومر زير نظر متخصصان است تا در انجام حركات بدنى و كارهاى روزانه به او آموزش هاى لازم را بدهند.


XS
SM
MD
LG