لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۱ اسفند ۱۳۹۹ تهران ۰۱:۲۹

بزرگترين سرقت جواهر در پاريس


جواهر فروشی هری وینستون، ساعتی پس از سرقت چهارم دسامبر (عکس: AFP)

دزدان مسلح با لباس‌های مبدل زنانه به یک جواهرفروشی در پاریس رفتند و معادل ۸۰ میلیون یورو جواهر را به سرقت بردند.


بعدازظهر روز پنج‌شنبه، چهارم دسامبر، چهار فرد مسلح وارد جواهرفروشی «هری وينستون» در خيابان مشهور مون‌تين در پاریس شدند و ۸۰ ميليون يورو جواهر را که «کم‌نظير» توصیف شده است به سرقت بردند.تاج فرح پهلوی، ملکه پیشین ایران، برای مراسم تاج‌گذاری سال ۱۹۵۸، نیز ساخته هری وينستون بود.


خيابان مون‌تين (Montaigne) يکی از خيابان‌های معروف پاريس است که در محله هشتم اين شهر واقع است.


در اين خيابان، که در نزديکی خيابان معروف شانزليزه است، فروشگاه‌ها و جواهرفروشی‌های معروف پاريس قرار دارند. شعبه پاریس بانک ملی ايران نیز در همین خیابان واقع شده است.


در ساعت پنج و نیم بعدازظهر پنج‌شنبه چهار فرد مسلح، که دو تن از آنها لباس‌های مبدل زنانه بر تن داشتند، وارد جواهرفروشی شدند و کارکنان را، به زور اسلحه وادار کردند ويترین‌ها و گاوصندوق‌ها را باز کنند و تمامی جواهرات موجود در فروشگاه را در اختيار آنها بگذارند.


دزدان در کمتر از ۱۵ دقيقه تمام جواهرات را جمع کردند و به آرامی از فروشگاه خارج شدند و از محل گريختند؛ بدون آن که توجه کسی را جلب کنند.


در جريان اين سرقت بزرگ، دزدان حتی يک گلوله نيز شليک نکردند و با ۸۰ ميليون يورو جواهر ناپديد شدند.


سخنگوی دادستانی پاريس به خبرنگاران گفت: «بی‌ترديد دزدان افرادی حرفه‌ای بوده‌اند. تمام سرويس‌های پليس فرانسه بسيج شده‌اند تا آنها را به دام بيندازند.»


جواهرفروشی «هری وينستون» يکی از مشهورترين جواهرفروشی‌های جهان است و نام آن برای خاندان‌های سلطنتی جهان، ثروتمندان و ستاره‌های سينما نامی آشنا است.


تاج فرح پهلوی، ملکه پیشین ایران، برای مراسم تاج‌گذاری سال ۱۹۵۸، نیز ساخته هری وينستون بود.


شرکت بيمه‌ای که جواهرفروشی هری ويستون را در پاريس بيمه کرده است، مبلغ پانصد هزار دلار جايزه برای کسی تعیين کرده است که دزدان جواهر را به دام پليس بيندازد.


XS
SM
MD
LG